Kresalova je dejala, da bodo dopolnilne odločbe izdali vsem tistim izbrisanim, ki so si "v vmesnem času že uredili status v Sloveniji". Naslednji korak, pravi ministrica, pa bo zakon, "ki bo uredil pogoje in pridobivanje statusa za vse tiste izbrisane, ki ne živijo v Sloveniji ali pa v Sloveniji živijo, nimajo pa urejenega statusa". Kot je pojasnila, računa, da bo ta zakon pripravljen v naslednjih tednih.

"Kot ministrica sem prisegla, da bom spoštovala pravni red, in odločba ustavnega sodišča je nedvoumna," je poudarila Kresalova in dodala, da "ne moremo negirati odločb ustavnega sodišča". Kot je zatrdila, je trdno odločena, da se tudi "za ceno groženj z interpelacijo resno loti reševanja problematike izbrisanih".

SDS interpelacijo vložila tudi zaradi ogrožanja javnih financ

Poslanci SDS so danes vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal, je na novinarski konferenci dejal poslanec SDS Branko Grims. Kot je še povedal, je SDS danes v proceduro vložila tudi osnutek ustavnega zakona, ki bi ustrezneje rešil problematiko t.i. izbrisanih.

Grims je poudaril, da SDS interpelacijo proti Kresalovi vlaga zaradi njenega neustreznega izvrševanje 8. točke odločbe ustavnega sodišča, zlorabe ministrstva za politične namene, ignoriranje izidov referenduma o "tehničnem" zakonu o t.i. izbrisanih, ustvarjanju neenakosti in "očitnega ogrožanja sistema javnih financ".

Po prepričanju poslanca je reševanje problematike t.i. izbrisanih z izdajanjem dopolnilnih odločb "nepopravljiva napaka, ki jo bomo državljani izjemno drago plačali". Kot meni, je edini način, da se to prepreči, vložitev in sprejetje ustavnega zakona. Ta bi omogočil, da se vse primere obravnava na pravno enak način in preprečil prenos reševanje na sodišča, je pojasnil.

"To je pozitivna rešitev v korist davkoplačevalcev, zlasti v času finančne krize," je zatrdil Grims in poudaril, "da je to najbolj učinkovit varčevalen ukrep v tem trenutku, ki bo prihranil pri dragih sodnih postopkih in odškodninah".

V hipotetičnem primeru lahko namreč po besedah poslanca pride do skupnega izplačila odškodnin v višini več kot 400 milijonov evrov. "Če prištejemo še sodne stroške, pa vsota bistveno presega pol milijarde evrov," je poudaril in spomnil, da vlada hkrati znižuje plače vsem zaposlenim, daljšajo pa se tudi vrste brezposelnih.

Kresalova izpostavlja neodgovornost tistih, ki sejejo nestrpnost

"Če bo prišlo do interpelacije, bom prva ministrica oz. prvi minister v Evropi, ki bo interpeliran zaradi izvrševanja ustavnih odločb," je ocenila Kresalova. Ob tem je dodala, da "ne morem mimo tega, da izpostavim neodgovornost tistih, ki v interesu politike sejejo demagogijo, populizem in nestrpnost med ljudmi v Sloveniji".

"Posebej ne morem mimo nizkotnosti tistih, ki so že, in mislim, da še bodo, pritiskali na nekatere naše zaposlene, ki se ukvarjajo z reševanjem problematike izbrisanih," je poudarila ministrica.

"Iz dopolnilnih odločb ne izhaja odškodninska odgovornost"

Iz samih dopolnilnih odločb, tako Kresalova, ne izhaja odškodninska odgovornost. "Izhaja iz krivice, ki jih je povzročil izbris," je dejala in poudarila, da izbris avtomatično še ne pomeni odškodninske odgovornosti. Po njenih besedah mora tožnik dokazati, da mu je bila zaradi izbrisa povzročena točno določena škoda. Takšno dokazovanje pa je zapleteno, meni Kresalova.

Trnovšek je povedal, da jih je od okoli 7100 izbrisanih, ki so si že uredili status, 4000 že prejelo dopolnilne odločbe. Sedaj pa bo dopolnilne odločbe prejelo še 3000 izbrisanih, je dodal. V petek je, tako Trnovšek, začela delovati tudi brezplačna številka 080 21 13, kamor se bodo lahko obrnili vsi zainteresirani.