Tudi njegova odvetnica dr. Vida Mayer nam je povedala, da nima pooblastila svoje stranke za dajanje informacij, je pa potrdila, da na ptujskem okrožnem sodišču teče postopek zaradi odškodnine zaradi neizdaje delovnega dovoljenja in posledične izgube zaslužka. Po doslej zbranih informacijah je vse skupaj posledica nezakonitega izbrisa Todorovića iz registra stalnega prebivalstva, kar kaže tudi dejstvo, da je pravobranilstvo v tej zadevi sodelovalo z ministrstvom za notranje zadeve in ne z ministrstvom za delo.

Aleksandru Todoroviću, najbolj znanemu predstavniku izbrisanih, je uspela tožba zoper Republiko Slovenijo - prisodili so mu odškodnino 17.000 evrov. Na okrožnem sodišču na Ptuju so nam povedali, da so naše informacije točne, da je sodišče v tej zadevi že odločilo, vendar sodba še ni pravnomočna.

Ob pomoči neuradnih virov smo pozneje dobili več informacij. Todorović je tožbo zoper državo vložil, ker mu ta ni izdala delovnega dovoljenja, zato ni mogel opravljati dela in tako mu je nastala izguba dohodka. Začelo naj bi se s tem, da je bil v začetku 90. let - kot še več tisoč stalnih prebivalcev Slovenije - izbrisan iz registra stalnega prebivalstva, zaradi česar je bil pri pridobitvi delovnega dovoljenja v slabšem položaju.

Sodne postopke so vlekli od leta 1996 na vseh stopnjah - celo do ustavnega sodišča. Zdaj pa so na Ptuju sklenili tožbo na prvi stopnji, in sicer z dosojenimi 17.000 evri odškodnine, ker naj bi Todorović izgubil precej zaslužka, saj mu država ni izdala delovnega dovoljenja. A neuradno smo izvedeli, da je ta znesek samo odškodnina za del izgubljenega zaslužka. Zadeva je bila na prvi stopnji že drugič, saj Todoroviću ni uspelo s prvo tožbo. Tokrat pravobranilstvo napoveduje pritožbo.

Po do zdaj znanem bi lahko sklepali, da je sodišče prisodilo Todoroviću odškodnino zaradi izgube zaslužka, ki je bila posledica izbrisa iz registra stalnega prebivalstva. Čeprav Todorović ni dobil odškodnine zaradi izbrisa, je dobil odškodnino zaradi posledice, ki jo je izbris povzročil.

Organ, ki izdaja delovna dovoljenja, je ministrstvo za delo. Včeraj smo jih prosili za komentar sodbe, vendar so nam povedali, da do včeraj niso bili seznanjeni z zadevo, po našem klicu pa so od državnega pravobranilstva pridobili dokumentacijo in jo bodo preučili. Sicer pa ministrstvo za notranje zadeve še vedno ostaja prvo pristojno sodišče.

Z MNZ so nam, ko smo jih včeraj spraševali o problematiki izbrisanih, sporočili, da bodo z izdajanjem odločb pričeli v naslednjih dneh.