SSN je šla v zbiranje podpisov sama in sama bo tudi nadaljevala z referendumskimi aktivnostmi, je povedal Škrinjarič. Referendumske aktivnosti bi prekinili šele, ko bi Slovenija in Hrvaška dosegli pravično razmejitev, sicer pa so sami napovedovali, da si bodo za referendum prizadevali pred hrvaškim vključevanjem v evroatlantske integracije, torej tako v EU kot Nato, je še povedal in dejal, da ne morejo razočarati ljudi, ki so jim zaupali svoj podpis.

V ponedeljek je predsednik stranke Zdenko Vinkov Vincenc sicer ob vložitvi referendumske pobude, ki jo je SSN vložila skupaj z Zavodom 25. junij, napovedal, da bodo pobudo umaknili, če bo DZ sprejel sklep, s katerim bi zavarovali slovenske interese in podrobno navedel, kaj je Slovenija nadzorovala ob osamosvojitvi 25. junija 1991. Danes DZ razpravlja o tovrstnem sklepu, ki ga je v osnovi predlagala SLS, in glede na dogovor med poslanskimi skupinami bo sklep očitno tudi sprejet. Ne glede na to pa SSN ne namerava izpolniti napovedi svojega predsednika.

Kot je povedal Škrinjarič, je Vinkov te napovedi morda izrekel "v naglici" pred vložitvijo pobude, vendar pa to ne veže tudi stranke. Današnjo odločitev o nadaljevanju referendumskih aktivnosti pa je sprejel svet stranke, je poudaril.

Prav tako jih ne veže obljuba, ki jo je dal Marjan Podobnik; on se je pogajal v lastnem imenu, ne pa v imenu SSN, je poudaril Škrinjarič. Podobnik je sicer pred dobro uro napovedal, da so v Zavodu 25. junij zadovoljni s sklepom, ki ga bo sprejel DZ, in da bodo ustavili referendumske aktivnosti, k temu pa je pozval tudi SSN in poudaril, da je bil tak tudi dogovor med njimi. Če se SSN ne bi umaknila, bi to pomenilo kršitev njihovega dogovora, je novinarjem v DZ dejal Podobnik.

Vse do zadnjega je sicer potekalo pogajanje, ki ga je s strani vladne koalicije vodil predsednik zunanjepolitičnega odbora DZ Ivo Vajgl (Zares), da bi se izognili nadaljevanju referendumskih aktivnosti. Dogovor z Vajglom je sklenil Podobnik, podpisal pa se je tudi vodja ljubljanskega odbora SSN Miha Majc, ki naj bi imel pooblastilo za pogajanja, vendar pa se svet stranke z njim očitno ni strinjal.

Škrinjarič je celo pojasnil, da pravzaprav sklep, ki ga danes potrjujejo v DZ, ne bi mogel preprečiti njihove odločitve, da nadaljujejo z referendumom. Sklep je sicer dober, ker opredeljuje, kaj je Slovenija nadzirala ob osamosvojitvi in bo zavezoval slovenske pogajalce s Hrvaško, vendar pa je referendum povsem drugo vprašanje.

Dodal je še, da bodo zdaj nadaljevali z zbiranjem 40.000 podpisov, kolikor jih je potrebno za razpis referenduma, pri tem pa jim bodo pomagale različne civilno-družbene organizacije. Ne nameravajo pa sodelovati s SNS Zmaga Jelinčiča, čeprav je slednji že napovedal, da bo podprl zbiranje podpisov.

Škrinjarič je še izrazil prepričanje, da jim bo uspelo zbrati zahtevane podpise in da bo referendum uspel. Prav tako ga ne skrbi, da je njegova stranka pravzaprav majhna in da je na zadnjih državnozborskih volitvah dobila zelo majhno podporo. Zbrala je namreč vsega 2626 glasov.