"Morali bi napraviti vse, kar je v naših močeh, da pomagamo rešiti ta problem," je poudaril Alexandr Vondra. "Hrvaška je na sploh država, ki sodi v EU. Tja grem skoraj vsako poletje. Evropejci potrebujejo njihovo Florido," je dejal ob prvem pregledu poteka češkega predsedovanja danes v Bruslju.

Češko predsedstvo sicer v nasprotju s predhodnim francoskim predsedstvom pri reševanju zastoja Hrvaške na poti v EU nima bistvene vloge, saj se s tem problemom dejavno ukvarja Evropska komisija. "Popolnoma podpiramo predlog Ollija Rehna," je danes vnovič zatrdil Vondra in razkril, da se bo prav danes tudi sestal s komisarjem.

"Danes ga bom srečal, izrazil podporo in razpravljal o posredovanju pod vodstvom Ahtisaarija," je povedal. "Ta predlog popolnoma podpiramo in sedaj ni čas za nove pobude," je menil. Vondra se je s komisarjem po navedbah čeških diplomatskih virov sestal takoj po zajtrku, na katerem je predstavil potek češkega predsedovanja.

Komisar Rehn je predlagal posredovanje v sporu med Slovenijo in Hrvaško pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika in Nobelovega nagrajenca Marttija Ahtisaarija. Mediatorji naj bi do konca leta pripravili predlog rešitve za vprašanje meje, hkrati pa bi se z dogovorom o posredovanju nadaljevala pogajanja s Hrvaško.

"Obe državi bi morali ustrezno premisliti o tem," je vse, kar je želel Vondra danes povedati o tem, kako napredujejo pogovori o takšnem posredovanju. Komisar Rehn je že na začetku meseca rekel, da bi morala biti mediacijska skupina ustanovljena v dveh tednih, tako da bi bilo pričakovati skorajšnji napredek v pogovorih.

Češko predsedstvo je naslednjo pogajalsko konferenco s Hrvaško, na kateri naj bi država kandidatka odprla oziroma zaprla nova poglavja v pristopnih pogajanjih z EU napovedalo za 27. marec, ker do takrat pričakuje premik pri reševanju problema Hrvaške zaradi njene meje s Slovenijo.

Vondra je danes priznal, da je EU v obdobju širitvene utrujenosti. "Da, v nekaterih državah obstaja širitvena utrujenost," je povedal in dodal, da so sedaj pač "vsi osredotočeni na krizo". "A prepričani smo, da bi se širitveni proces moral premikati naprej," je poudaril in opozoril, da bo sicer EU regiji poslala "slab signal".