Kot so povedali na ŠOUM, jim Univerza v Mariboru s številnimi odreki soglasij onemogoča izvajanje mnogih aktivnosti za študente v prostorih fakultet. Po besedah predsednika študentske organizacije Andreja Krčka univerza s svojimi nerazumljivimi dejanji škoduje predvsem svojim lastnim študentom. "V ŠOUM bomo kljub temu nadaljevali s svojim poslanstvom, zagotavljanjem čim boljših pogojev za študentsko življenje na Univerzi v Mariboru, vendar bo v prihodnje treba naše aktivnosti prilagoditi trenutnim razmeram. Nikakor ne moremo dopustiti, da bomo študentje odvisni od volje nekaterih posameznikov na rektoratu," je poudaril Krček.

Nazadnje jim je Univerza v Mariboru po trditvah ŠOUM odrekla soglasje za deljenje informativnih map v prostorih fakultet v času letošnjih informativnih dni konec preteklega tedna. ŠOUM bo zaradi kršenja zakona o skupnosti študentov o zapletu obvestila tudi ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Ob tem so še dodali, da informativni dnevi niso edini projekt, s katerim so naleteli na težave. Univerza je namreč s svojimi dejanji otežila tudi izvajanje projekta prve pomoči, vseslovenske študentske krvodajalske akcije, prav tako so zavrnili tudi prošnjo po predstavitvi članov, ki zastopajo posamezno fakulteto v študentskem zboru ŠOUM, svojim študentom.

Univerza po mnenju vodstva ŠOUM s svojimi ravnanji krši 11. člen zakona o skupnosti študentov, ki jasno opredeljuje, da visokošolski zavodi zagotavljajo pogoje za izvajanje obštudijske dejavnosti. Krček se bo v zvezi z omenjeno problematiko v prihodnjih dneh posvetoval s predstavniki študentskega zbora ŠOUM, ki je najvišji organ študentov mariborske univerze, ter zahteval, da se pregleda vsa področja, kjer bi lahko v prihodnosti naleteli na podobna šikaniranja.

Univerza v Mariboru obtožbe v celoti zanika

Na Univerzi v Mariboru so se nemudoma odzvali na obtožbe in jih v celoti zavrnili. Glavni tajnik Boštjan Brumen je razložil, da so se pri njih že pred časom odločili, da v poslovanje univerze in z drugimi partnerji uvedejo določen red ter da so o dogajanju z njihovim soglasjem obveščeni vnaprej. Tudi ŠOUM so že 19. januarja pozvali, da jih seznanijo z njihovimi aktivnostmi v okviru informativnih dnevov, zaradi neodziva so to ponovno storili teden dni pozneje, ko so 9. februarja prejeli njihovo gradivo, pa so jim izdali soglasje za postavitev stojnic, pod pogojem, da iz gradiva izločijo nekatere komercialne vsebine. ŠOUM se je nato odločil, da bo raje izpeljal akcijo tako, kot si jo je zamislil, je še dodal Brumen.

Vodja kabineta rektorja Mitja Kotnik je še dodal, da tokrat sploh ni prvič, da jih ŠOUM obtožuje za nekaj, kar se sploh ni zgodilo, ravnanje študentske organizacije pa označil kot enega tipičnih primerov, ko je ŠOUM, kljub temu da je sistemsko financirana, postavila komercialno dejavnost pred vsebino. Pripomnil je še to, da bi se lahko ŠOUM organizirala tudi drugače, saj bi lahko gradivo dijakom delili znotraj fakultet, komercialne vsebine pa zunaj njih, a je bil očitno njihov namen prav ta, da bi znova vzbudili pozornost javnosti.