Zaveznice ne bodo izpolnjevale obrambnih obljub

"Prednostna kratkoročna grožnja ameriški varnosti je globalna ekonomska kriza in njene geopolitične posledice," je dejal Blair v poročilu, ki ga pripravlja vseh 16 ameriških obveščevalnih služb pod skupnim nadzorom direktorja obveščevalne dejavnosti. Blair je za zgled spomnil na posledice in izbruh ekstremizma v Evropi ob gospodarski krizi v 30. letih prejšnjega stoletja. "Tudi sedanja finančna kriza in globalna recesija bosta v prihodnjem letu verjetno sprožili vrsto gospodarskih kriz v na novo se porajajočih trgih," je dejal Blair, ki opozarja na udarec, ta pa lahko prizadene ameriške interese. "Poleg naraščanja ekonomskega nacionalizma bo največja posledica za ameriške interese verjetno ta, da zaveznice in prijateljice ne bodo sposobne popolnoma izpolniti svojih obvez na področju obrambe in človekoljubne dejavnosti."

Iran bo za zgled drugim

O teroristični mreži Al Kaida, ki se je minula leta znašla na prvem mestu groženj, je Blair dejal, da "je zaradi pritiska, ki ga vršimo skupaj z zavezniki na njeno vodstvo v Pakistanu, in zaradi upada pomena njene izpostave v Iraku, Al Kaida danes manj učinkovita, kot je bila minulo leto." Al Kaida sicer ostaja pri vrhu seznama groženj ameriškim interesom po svetu, vendar je zahod v njenih očeh vse težje dostopna tarča, je ocenil nekdanji admiral, ki ga je na položaj šefa vseh obveščevalnih služb imenoval Obama.

O grožnji Irana ameriške obveščevalne službe ocenjujejo, da ga bo kljub ponujeni roki Obame težko prepričati, da bi se odrekel svojemu jedrskemu programu. Ocenjujejo tudi, da bo njegov jedrski program spodbudil druge bližnjevzhodne režime, da bi se tudi sami poskušali dokopati do orožja za množično uničevanje. Zato je "svetla točka v regiji" Irak, ocenjujejo tajne službe, kjer se varnostni položaj ni poslabšal. Nasprotno, varnostni položaj je trajno stabilen, medtem ko se na drugih kriznih žariščih, zlasti v izraelsko-palestinskem sporu, slabša.