Nezadovoljni Islandci so se v preteklih tednih zaradi hudih posledic, ki jih je finančna in gospodarska kriza zadala tej otoški državi v severnem Atlantiku, pogosto zbirali na množičnih protestih na ulicah Reykjavika. Vedno znova so zahtevali predvsem odstop Oddssona in bivšega premiera Geira Haardeja, ki so ju krivili za nastale razmere.

Tedanji premier je pozivom sledil in odstopil, Oddson, ki je po izobrazbi pravnik, pa jih je vztrajno zavračal in zatrjeval, da je delovanje centralne banke neodvisno. Kot pa poroča nemška tiskovna agencija, pa bo Oddsson, če ne bo odstopil sam, v kratkem razrešen.

Sigurdardottirjeva je na današnji novinarski konferenci pojasnila tudi, da vlada pod njenim vodstvo do predčasnih volitev, ki naj bi potekale 25. aprila, nima namena sprejemati nikakršnih odločitev glede približevanja Islandije Evropski uniji. Kljub temu pa bi že sprememba ustave zadostovala, da bi bilo morebitno kasnejše približevanje EU lažje in hitrejše.

V vladni Socialdemokratski stranki so namreč prepričani, da je finančna in gospodarska kriza Islandiji pustila tako hude posledice, da se se mora država EU priključiti čim prej. Medtem pa v koalicijski stranki Zelenih vstopu Islandije v EU še vedno nasprotujejo.