Pogoste težave, ki so tudi najpogostejši razlog, da ženske v tem obdobju obiščejo ginekologa, so spremembe menstrualnega cikla. Ta se lahko skrajša ali podaljša, menstruacije postanejo šibkejše ali obilnejše.

Pomanjkanje estrogena

Lucija Vrabič Dežman, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega doma Kranj, pojasnjuje, da klimakterične težave nastopijo zaradi pomanjkanja ženskega spolnega hormona estrogena, ki se tvori v jajčnikih.

Usihanje delovanja jajčnikov se začne že nekaj let pred menopavzo, zato se pri nekaterih ženskah začno klimakterične težave že takrat in trajajo še več let po menopavzi, torej zadnji menstruaciji.

"Najbolj znane so kratkoročne posledice pomanjkanja estrogena (motnje menstrualnega cikla) in klasični klimakterični znaki - vročinski oblivi z obilnim znojenjem, pospešeno utripanje srca, nespečnost, utrujenost, razdražljivost, brezvoljnost, glavoboli.

Vendar vse ženske nimajo enakih težav, niti ne vseh. Izredno moteči so vročinski oblivi, ki trajajo nekaj sekund do minute in se ponovijo tudi več kot dvajsetkrat na dan. Kakovost življenja se zelo poslabša.

Po več letih se pojavijo spremembe na dojkah, koži, laseh in nohtih. Izrazito moteče so posledice sprememb na nožnici in sečnici, ki vodijo v pogosta vnetja sečil in boleče spolne odnose. Po več kot desetih letih govorimo o dolgoročnih posledicah pomanjkanja estrogena - obolenjih srca in ožilja ter obolenju kosti, osteoporozi."

Učinkovito zdravljenje klimakteričnih simptomov

Vse ženske nimajo klimakteričnih težav. Približno polovica ima težave, med njimi tretjina hude. Samo te ženske pridejo h ginekologu po pomoč, sicer pa so na splošno na klimakterične težave slabo pripravljene.

"Še vedno je prisotna miselnost, da so to težave, ki same minejo, da zdravljenje ni potrebno ali celo, da je nevarno. To ne drži. Prav zdravljenje klimakteričnih simptomov je zelo učinkovito, težave odpravi ali ublaži hitro in uspešno."

Sicer pa je odločitev za zdravljenje klimakteričnih težav individualna. Ginekologi svetujejo hormonsko nadomestno zdravljenje tistim ženskam, ki jim klimakterične težave poslabšujejo kakovost življenja. Prej ocenijo še splošno zdravstveno stanje ženske in morebitne zadržke za tak način zdravljenja.

"Smernice pri zdravljenju klimakteričnih težav se od leta 2002, ko sta po mojem mnenju tako laična kot strokovna javnost podlegli preveč napihnjenim podatkom nekaterim neželenih učinkov hormonskega nadomestnega zdravljenja, le počasi spreminjajo. Pri zdravljenju velja individualen pristop, zdravljenje z najmanjšim možnim odmerkom hormona, optimiziranje časa zdravljenja, svoje mesto pa si utira tudi naravno zdravljenje."

Več stročnic na jedilniku

Ženske spodbujajo k čim bolj zdravemu načinu življenja. To je najboljša popotnica za ohranitev zdravja, za preprečevanje bolezni pa tudi klimakteričnih težav.

Določene vrste sadja in zelenjave, predvsem stročnice (soja), vsebujejo posebne snovi tako imenovane fitoestrogene, ki delujejo kot hormon estrogen in učinkovito blažijo predvsem zmerne in blage klimakterične težave, čeprav niso hormoni. "Ob uživanju zadostnih količin takih živil si ženska sama lahko uspešno pomaga. Še lažja pot so prehranska dopolnila, ko v obliki tablet, kapsul zaužijemo potreben odmerek fitoestrogenov. Edinstveno pa je naravno zdravilo registrirano na osnovi obsežnih kliničnih raziskav, izvleček iz grozdnate svetilke - cimicifuga racemosa, ki so ga poznali že severnoameriški Indijanci za lajšanje menstrualnih in klimakteričnih težav. V Evropi je kot naravno zdravilo poznano že več kot petdeset let. Ker je registrirano kot zdravilo, sta učinkovitost in varnost zagotovljeni. Je učinkovito pri odpravi vročinskih oblivov, nespečnosti, razdražljivosti, hkrati pa ščiti dojko in sluznico maternice. Številne predklinične raziskave so potrdile protitumorsko delovanje, velike epidemiološke raziskave pa so potrdile varno uporabo tudi pri ženskah, ki so prebolele raka dojke. Prav tem ženskam še pred leti niso mogli pomagati, kljub hudim klimakteričnim težavam, ki so jim jih povzročila zdravila za zdravljenja njihove osnovne bolezni." (mč)

(Več zdravstvenih tem v razširjenem dodatku Nedeljskega dnevnika: Za dušo in telo)