Notranji vzroki so telesni in mednje štejemo podedovane bolezni (tubolarna acidoza, cistinurija), motnje v presnovi ali anatomske spremembe v sečilih. Glavna zunanja dejavnika sta temperatura in vlaga ter prehrambene navade. Visoke temperature z obilnim znojenjem in premajhnim uživanjem tekočine vodijo do nastanka prekoncentriranega seča, kar povzroči nastanek kamnov.

Kakšni kamni so to?

Najpogostejši so kalcijevi kamni, možni so tudi kamni iz sečne kisline , cistinski kamni, infektni in ksantinski kamni. Kamni so lahko zelo veliki ali drobni kot pesek. Pojavljajo se posamezno, v skupinah v eni ali obeh ledvicah. Ponavadi se tvorijo v zbiralnih sistemih ledvic, pri bolnikih s povečano prostato se lahko tvorijo tudi v mehurju. Tam povzročajo pogosta vnetja in občutek tiščanja na vodo, poveča se tudi možnost raka na mehurju.

Ledvična kolika

Kamen, ki potuje od ledvic po sečnem kanalu do mehurja, je nekaj najbolj neprijetnega, kar lahko človek doživi v življenju. Bolečina, krči, mrzlica, bruhanje, krvav urin vse to so spremljevalni znaki potovanja majhnega, do 8 mm debelega kamna. Večji kamni ne morejo v sečevod, zato povzročajo le tope bolečine v ledvenem delu in pri gibanju. Pri napadih je ponavadi bolnika potrebno hospitalizirati, napad pa se enkrat v življenju ponovi vsaj še 30 odstotkom bolnikov. Najslabše je, če se kamen zagozdi v sečevodu, kar preprečuje normalen odtok seča iz ledvice. To lahko povzroči začasno ali kronično odpoved delovanje ledvic, zato je potreben takojšen zdravniški poseg.

Zdravljenje in preventiva

80% kamnov se izloči po naravni poti, z uriniranjem. Takšni so kamni do velikosti 4 milimetrov, večji od 6 milimetrov le v 15%, 8 mm pa zelo redko. Zdravljenje je izventelesno, tako da kamne drobimo z udarnimi valovi. Ti se potem izločijo sami po naravni poti. Nekatere kamne je potrebno odstraniti operativno, posebej če je vzrok za nastanek anatomska nepravilnost sečil. Uratne kamne ( iz sečne kisline) lahko topimo, zato moramo jemati zdravila, ki spremenijo ph vrednost urina. Hkrati se ugotavlja tudi vzrok za nastanek kamnov, poleg urologa so možni pregledi pri endokrinologu ali nefrologu.

Največ za preprečitev lahko naredimo sami. Bistven je vnos tekočine, posebej v poletnih mesecih. Ali pijete zadosti vode najlažje ocenite po svojem seču, seč mora biti brezbarven ali rahlo rumeno obarvan, brez izrazitega vonja. Na dan naj bi proizvedli 2,5 litrov urina. Kakšno vodo pijete je načeloma zelo pomembno. Ravno voda z zadošnjo vrednostjo kalcija (srednje trda voda ali trda voda) zmanjšuje rast in nastanek sečnih kamnov (Kapš (1999), prav tako pitje različnih mineralnih vod, Donat dokazano zmanjšuje nastanek sečnih kamnov. Ravno mineralno nebogata voda, stekleničena destilirana voda brez mineralov je lahko problematična. Pomaga tudi ustrezna dieta, način prehranjevanja in veliko gibanja.

Več preberite na www.sexation.info.