Kot pojasnjujejo v sporočilu za javnost, je bilo t.i. izbrisanih po dosedanjih podatkih 18.305. "S tem podatkom je operirala že Ropova vlada, ponovno je bil preverjen tudi leta 2005, torej v času vlade Janeza Janše," poudarjajo in dodajajo, da je že tedaj direktorat za upravne notranje zadeve pri MNZ vodil sedanji generalni direktor Bojan Trnovšek.

Kljub temu je ministrica Katarina Kresal na poslansko vprašanje poslanca SDS Vinka Gorenaka v ponedeljek odgovorila, da je izbrisanih okoli 24.000, MNZ pa je v torek sporočilo, da je končno število izbrisanih 25.671, pojasnjujejo v SDS.

Pojasnila generalnega direktorja Trnovška, da takratni informacijski sistem ni omogočal natančnega štetja, so po mnenju SDS vprašljiva, saj je MNZ že takrat razpolagalo z najmodernejšo informacijsko tehnologijo, takšno število spisov pa je mogoče tudi fizično prešteti v nekaj urah.

Zato v največji opozicijski stranki ocenjujejo, da je "skoraj dnevno večanje števila t.i. izbrisanih v prvi vrsti rezultat interesov in ukrepov sedanje vladne koalicije, ki jih v MNZ izvaja ministrica Katarina Kresal, predsednica LDS".

Ministrica Kresalova, so še prepričani v SDS, zavajajoče zatrjuje, da izdaja odločb izbrisanim ni povezana z odškodninami. "To je popolna neresnica. Izdane odločbe t.i. izbrisanim bodo v vsakem primeru služile kot dokazilo v postopku odškodninskih tožb pred sodišči, ki so jih ali pa jih še bodo t i. izbrisani vložili," poudarjajo ter navajajo, da najvišji že vloženi posamezni zahtevki dosegajo vsote do 980.000 evrov.

Kot dodajajo v SDS, se bodo v stranki še naprej zavzemali za rešitev vprašanja t.i. izbrisanih na podlagi individualne obravnave in ustavnega zakona ter v skladu z referendumsko voljo.