ILO v poročilu o svetovnih trendih na področju zaposlovanja v letu 2009 ugotavlja, da bo razvoj na trgu dela odvisen od učinkovitosti ukrepov vlad po svetu in časa, ki ga bo gospodarstvo potrebovalo, da se bo vrnilo k trajnostni rasti. Glede trendov brezposelnosti v 2009 navaja tri scenarije.

Prvi, "optimistični" scenarij sloni na napovedih Mednarodnega denarnega sklada (IMF) iz lanskega novembra ter razmerju med gospodarsko rastjo in brezposelnostjo v obdobju 1991-2008. IMF je napovedal, da se bo svetovna gospodarska rast letos upočasnila na 2,2 odstotka, pri čemer bo v razvitih državah in EU negativna (-0,3 odstotka).

Glede na trenutne trende na trgu dela bi se lahko stopnja brezposelnosti letos v primerjavi z 2007 zvišala za 0,4 odstotne točke na 6,1 odstotka, brezposelnih pa bi bilo skupno 198 milijonov ljudi, kar bi bilo 18 milijonov več kot predlani. ILO še opozarja, da je IMF decembra napovedal, da bo napoved za letos januarja še revidiral.

Drugi scenarij temelji na povezanosti med gospodarsko rastjo in brezposelnostjo v časih gospodarskih kriz. In sicer v vsaki državi upošteva negativen vpliv na brezposelnost v obdobju največjega letnega padca BDP, nato pa to razmerje uporabi pri napovedi brezposelnost v regiji in svetu. Ta scenarij bi bil bolj verjeten, če bi se gospodarska slika poslabšala bolj, kot je bilo napovedano novembra, pravi ILO. Po tem scenariju se stopnja brezposelnosti zvišala na 6,5 odstotka, število brezposelnih pa bi se povečalo za 30 milijonov. V razvitih državah in EU bi stopnja brezposelnosti narasla na 7,1 odstotka.

Tretji scenarij predvideva določitev stopnje brezposelnosti v vsaki državi kot stopnjo brezposelnosti v letu 2008 skupaj z največjo spremembo v brezposelnosti od leta 1991 v razvitih državah in EU ter polovico najvišjega povečanja brezposelnosti v ostalih državah. Scenarij kaže, kaj bi se zgodilo, če bi se največji vpliv na stopnjo brezposelnosti hkrati ponovil v vseh razvitih državah. Stopnja brezposelnosti bi se po tem scenariju povišala na 7,1 odstotka (v razvitih državah in EU na 7,9 odstotka), število brezposelnih pa za 51 milijonov.