"Zaradi različnih pravnih postopkov v državah članicah, ne moremo podati hitrega odgovora," je o tem danes v imenu češkega predsedstva EU dejal vodja češke diplomacije Karel Schwarzenberg. "To ni vprašanje, ki je lahko rešeno v tednih ali mesecih," je menil.

Ministri so danes poudarili, da je za to odločitev pomembno oblikovati enotno stališče EU, kar jim danes še ni uspelo. Evropska komisija in sekretariat Sveta EU naj bi sedaj pripravila dokument o tem, potem ko so ministri danes razpravljali o tem, "kako lahko EU pomaga, če sploh", je pojasnil minister Žbogar.

"Odgovornost za zapornike je na strani ZDA," so se strinjali ministri.

EU je sicer danes podprla napoved zaprtja zapora v Guantanamu na Kubi, zaradi katerega je bil prejšnji predsednik George Bush tarča kritik iz Evrope, češ da v imenu boja proti terorizmu tepta temeljne človekove pravice.

V Obamovi administraciji so EU že pozvali, naj pomaga s sprejemom nekaterih zapornikov. Vendar tega ne bo lahko storiti, saj se pravni postopki za sprejem zapornikov v državah članicah precej razlikujejo. EU naj bi sprejela do 60 od približno 250 zapornikov, ki večinoma prihajajo iz držav, kjer bi jih najverjetneje čakalo mučenje, če bi jih poslali nazaj.

Odziv EU je za zdaj precej zadržan. Prva je pripravljenost na sprejem nekaterih zapornikov ob določenih pogojih nakazala Portugalska. "Mislim, da bi morali sodelovati z novo ameriško administracijo pri zapiranju Guantanama," je danes ob prihodu na zasedanje dejal portugalski zunanji minister Luis Amado, ki poudarja, da je to "zelo simbolno dejanje" Obame.

Tudi vodja finske diplomacije Alexander Stubb je poudaril, da bi se EU lahko soočila s tem vprašanjem pod določenimi pogoji. "Če so med njimi osebe, ki jim ni sojeno na sodiščih v ZDA in če dobijo status begunca, bi morali o tem premisliti na podlagi vsakega posameznega primera," je menil in dodal, da je treba upoštevati tudi humanitarni vidik.

Poleg Portugalske so pripravljenost, da sprejmejo zapornike pod določenimi pogoji, previdno nakazale še Francija, Španija in Švedska. V Avstriji in na Poljskem temu odločno nasprotujejo, zadržke pa imajo tudi Danska, Velika Britanija in Nizozemska, medtem ko so mnenja o tem v Nemčiji različna.

Slovenija je poudarila, da "odobrava odločitev za zaprtje zapora Guantanamo" in si bo "prizadevala, da EU oblikuje skupno stališče do zaprtja in do možnosti nadaljnjih postopkov v zvezi z zaporniki ter do njihovega morebitnega sprejema v državah članicah EU". Slovenija za zdaj preučuje pravne postopke glede sprejemanja zapornikov, je v pogovoru za današnjo izdajo FT Deutschland dejal zunanji minister Žbogar.