Komisija za nadzor javnih financ je financiranje spornih menedžerskih odkupov obravnavala na pobudo poslanske skupine Zares lani jeseni. Med drugim je ugotovila, da so menedžerske prevzeme večinoma financirale banke v pretežni lasti države. Vlado in finančno ministrstvo je pozvala, naj te postopke preuči in pri tem oceni tudi osebno odgovornost članov uprav in nadzornih svetov.

"Odzval se ni nihče," je danes na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril Trofenik ter menil, da ni nobenih objektivnih razlogov, ki bi lahko opravičevali počasno odzivanje in neustrezno ukrepanje, ne le prejšnje tudi sedanje vlade.

Od seje komisije za nadzor javnih financ se ni zgodilo nič novega, nova okoliščina je le še finančna kriza, ki po Trofenikovih besedah dodatno zapleta položaj tudi v slovenskem prostoru. Lahko bi sklepali, da so v tem trenutku skoraj bolj pomembne nekatere kadrovske rešitve in nagrade, kot pa ustrezen odziv bank na reševanje finančne krize, je dejal.

"Ta vlada bi morala že zdavnaj ukrepati," je zahteval Trofenik. Finančna kriza je po njegovih besedah le še dodaten razlog, da bi bilo treba ukrepati že prej in vzpostaviti takšno stanje, da bi se banke ukvarjale z reševanjem problemov, povezanih s krizo. "Ne pa, da rešujejo svojo kožo, vodstva in kredite, medtem ko gospodarstvo ne more priti do ustreznih kreditov," je bil kritičen.

V Zaresu so že prej trdili, da za financiranje spornih menedžerskih odkupov oz. kreditiranje s strani bank v pretežni lasti države ne morejo biti odgovorne le uprave bank, kot je bilo stališče tako prejšnjega predsednika vlade kot ministra za finance. Gre za skupno odgovornost uprav in nadzornih svetov, je dejal Trofenik.

Da bi to dokončno potrdili z dejstvi, bi morala nova oblast že zdavnaj sprejeti ustrezne ukrepe, je poudaril. Omenjeni sklepi, ki naj bi jih vlada po njegovih besedah sprejela že ta četrtek, so sicer dobrodošli, a gre za zapoznel odziv. Spomnil je, da so se medtem iztekli mandati nekaterih nadzorni svetov, tako da bo ugotavljanje odgovornosti vprašljivo.

"Vztrajamo, da se pride zadevam do dna, to ni odraz maščevalnosti do prejšnje oblasti," je dodal podpredsednik Zaresa Andrej Rus. Izrazil je zaskrbljenost nad podatkom, da je 78 odstotkov kapitala slovenskih bank izpostavljenega kreditom v zgolj treh podjetjih, hkrati pa se začudil nad informacijo, da naj bi NLB pristala na odlog plačila obveznosti Istrabenza. "Kako je prišlo do te odločitve, nas bo zelo, zelo zanimalo," je dejal.