V prestolnici ZDA je na prostoru med spomenikoma Abrahamu Lincolnu in Georgeu Washingtonu v nedeljo ves dan potekala zabava na prostem pod geslom "Mi smo eno", ki sta se je na koncu udeležila tudi Obama z družino in bodoči podpredsednik ZDA Joseph Biden.

"Dobrodošli na slovesnosti ob obnovi ZDA,“ je Barack Obama pozdravil navdušeno množico. "V ameriški zgodovini se je le peščica generacij morala soočati s tako resnimi izzivi, kot se trenutno mi. ZDA si bodo opomogle, sanje naših prednikov pa bodo živele tudi v našem času.“

Obamov govor je bil vrhunec prireditve, veliki ekrani so prikazovali filme o Obami in druge navdihujoče zgodbe ter uspešno prestali preizkušnjo pred torkovo zaprisego Obame, ki naj bi jo v Washingtonu spremljalo več kot dva milijona ljudi.

Koncert je pričel Bruce Springsteen s pesmijo The Rising, sledili pa so mu še Usher, Mary J. Blige, Bon Jovi, Beyonce, Bono, Stevie Wonder, Sheryl Crowe in mnogo drugih. Bono, pevec skupine U2 je med pesmijo Pride (in the name of love) povedal, da to niso le ameriške sanje, temveč tudi irske, evropske, afriške, izraelske in palestinske.

Za komične vložke so poskrbeli igralci in komiki kot na primer Denzel Washington, Steve Carell in Jamie Foxx. Med njihovim stresanjem šal je Obama večkrat vstal, se smejal in zadovoljno zaploskal.

Obama je pred tem v nedeljo skupaj z Bidenom položil venec pred grobnico neznanim junakom na pokopališču Arlington v Virginiji pred Washingtonom, kasneje pa se je udeležil še slovesne maše v eni od baptističnih cerkva v prestolnici, na kateri so imeli glavno vlogo otroci. Ti so govorili o Obami in borcu za državljanske pravice Martinu Luthru Kingu mlajšemu, v čast katerega je v ZDA danes državni praznik in dela prost dan.

Obama je v Washington sicer prispel v soboto zvečer z vlakom iz Philadelphije, Biden pa iz Willmingtona. Srečala sta se v Baltimorju in skupaj nadaljevala pot do prestolnice.

Obama je na slovesnosti pred Lincolnovim spomenikom ponovno dejal, da je v ZDA vse mogoče, in izrazil prepričanje, da bodo kljub velikim izzivom, ki so pred njimi, Američani ponovno vzdržali in jih premagali.

Glavni izziv je gospodarska kriza in Obamovi svetovalci so v nedeljo po ameriških televizijah po vrsti poudarjali, da bo prva naloga spopadanje z njo in ustvarjanje novih delovnih mest. Navdušenje nad Obamo je veliko, zato on in njegovi svetovalci opozarjajo, da je treba biti potrpežljiv.

Zadnja javnomnenjska raziskava televizije CBS in časopisa New York Times sicer kaže, da so Američani realistični optimisti. Kar 79 odstotkov jih je optimističnih glede prihodnosti pod vodstvom Obame, obenem pa jih dve tretjini menita, da se bo kriza z recesijo nadaljevala še najmanj dve leti.

Anketa obenem ugotavlja, da ima odhajajoči predsednik ZDA George Bush danes v javnosti le še okrog 22 odstotkov podpore. Anketa televizije CNN medtem ugotavlja, da kar 84 odstotkov Američanov odobrava dosedanji potek Obamove tranzicije.