Strele vedno tolčejo na vrhovih, tudi na koalicijskem sestanku se je iskrilo, a strpno in argumentirano. December je minil v skoraj nenadzorovanem spustu po precej divjem toboganu, brez pravih priložnosti, da bi postali in se pogovorili o tem, kaj se nam spotoma dogaja, je dejal Golobič.

Na vprašanje, ali je zaskrbljen, da vlada po slabih dveh mesecih že izgublja podporo v javnosti, je odgovoril, da je to koalicija, ki si je zadala nalogo spustiti politiko s prestola vsemogočnega in samovoljnega presojevalca vseh zadev v družbi. "Če velja, da mora politika oblikovati korekten odnos do drugih družbenih podsistemov, potem mora tudi znotraj sebe uveljaviti dialog, partnerstvo in spoštovanje razlik," je dejal.

Ta vlada po njegovem mnenju "nima nič manjšega obeta, da bo uspešno končala svoj mandat, kot so ga imele prejšnje. Vzroke težav, ki smo jih izpostavili, zato pripisujem predvsem opotekanju in negotovosti pri prvih korakih".

Glede imenovanja Dimitrija Rupla za posebnega odposlanca je Golobič dejal, da razume razloge, ki jih za svojo odločitev navaja predsednik vlade, a ga osebno ne prepričajo. "Na koalicijskem sestanku sem opozoril, da tega primera ne razumem kot zgleda vključevalne politike, ampak za sporočilo, ki ni optimalno, ki je zato marsikoga razočaral, pravi.

Na kadrovska vprašanja se je po njegovih besedah nanašalo tudi več pisem, ki jih je poslal predsedniku vlade in v njih opozarjal na konkretne primere in nujnost ukrepanja. "Opozoril sem na to, da se lahko znajdemo v vrtincu posledic, ki nas lahko vse skupaj potegne vase s slabim izidom," je dejal.

V času soočanja s pastmi starih praks se je "porodila ideja o oblikovanju kadrovsko-akreditacijskega sveta (KAS). Težave so nastopile, ker so določenim nadzornim svetom potekli mandati, KAS in pravila igre pa še niso bili oblikovani, zato so bile v vmesnem času skušnjave, da se prehiteva po levi in desni. Kas pa ne more odvezati odgovornosti ministrov in vlade pri odločitvah, zato ne more biti alibi za nikogar".

Revizija kadrovanja pa po Golobičevih besedah ne bo opravljena v primeru imenovanja novega predsednika uprave NLB, ob čemer meni, da odločitev o načinu izbire predsednika uprave NLB ni bila dobra. "Trditev nadzornega sveta, da je bil izbran najboljši, žal ni najbolj verodostojna," zatrjuje Golobič.

Prvak Zaresa je ob vprašanju, ali se ne boji tožbe prejšnjega predsednika vlade, ki svojo dediščino brani tudi s tožbami, dejal, da je tisto, česar kratkoročno ni mogoče kar izbrisati, škodljivost slabega zgleda. To bo poleg uspešno organiziranega predsedovanja tisto, po čemer bo prejšnji mandat ostal zapisan. "Tega ne bo mogel prikriti noben leteči slon," meni Golobič.

Javne nastope premiera Pahorja ter vprašanje, ali se s tem ne zbija tudi avtoriteta vlade, pa Golobič komentira z besedami, da ima vsak predsednik vlade svoj slog. "Krivično bi bilo reči, da je tu kogar koli presenetil," je dejal.