Gradivo o menjavi članov je bilo sicer zaupno, neuradno pa smo izvedeli, da sta Patricka Vlačiča, ki je postal minister, in Ernesta Petriča, ki je postal ustavni sodnik, zamenjali pravni strokovnjakinji Simona Drenik in Mirjam Škrk.

Ko se je točka pojavila na dnevnem redu, so mnogi sicer pričakovali, da bo vlada zamenjala Miho Pogačnika, do katerega so bili nekateri precej kritični. Ivo Vajgl, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, je dejal, da je prepričan, da je treba pristop do Hrvaške in tudi ljudi v tej komisiji osvežiti. Vendar Pogačnik, kot rečeno ostaja, vsaj do konca meseca, po podatkih ministrstva za zunanje zadeve pa za to delo prejema 6300 evrov bruto mesečnega plačila.

Sicer pa bo nadaljnje urejanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško določila tudi deklaracija, ki jo pripravlja zunanje ministrstvo. Pahor je poudaril, da je za pripravo osnutka deklaracije zadolžen minister za zunanje zadeve osebno, in je tako zanikal nekatera ugibanja, ali posebno strategijo pripravlja tudi Dimitrij Rupel kot svetovalec v Pahorjevem kabinetu. Je pa dodal, da je zunanji minister po svoji presoji »dolžan poklicati v posvete kogar koli, za katerega bo menil, da je potrebno. Te posvete je že opravil, z mano, z nekaterimi mojimi sodelavci, z ljudmi, ki niso zaposleni v upravi, s strokovnjaki«. Ali je bil med temi strokovnjaki tudi Pogačnik, Pahor ni odgovoril, Pogačnika pa nam včeraj ni uspelo priklicati.

Konec meseca bo državni zbor razpravljal še o ratifikaciji vstopa Hrvaške v zvezo Nato. Pahor je ponovil, da je želja vlade, da bi v parlamentu dobili potrebno dvotretjinsko podporo ratifikaciji. Poudaril je, da so pri vstopu Hrvaške v Nato stvari drugačne kot pri vstopu v EU in da ni nobenih zadržkov za to, da Hrvaška postane članica Nata. »Tudi za vstop Hrvaške v EU ne bi imeli zadržkov, če ne bi Hrvaška v pogajanjih z EU predložila dokumente, ki prejudicirajo mejo med državama,« je dejal Pahor. Z njim se strinja tudi predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša, v SLS pa bi odločanje preložili, »saj je o tem nesmiselno odločati, dokler se Hrvaška ne odpove težnjam po slovenskem ozemlju in morju«.