Kot je pojasnil Pahor, zunanji minister dokument pripravlja v posvetovanju z njegovimi sodelavci, strokovnjaki in drugimi. V zvezi s tem je še napovedal, da se bo o tem, kdaj naj se začnejo posvetovanja o osnutku dokumenta s parlamentarnimi strankami, posvetoval s predsedniki strank.

Pahor se je na sestanku s predsedniki parlamentarnih strank decembra lani dogovoril, da bo vlada pripravila predlog slovenskega stališča o nadaljnji strategiji urejanja odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško glede določitve meje med državama in ga nato predložila DZ. Nato so se v medijih pojavila namigovanja, da predlog pripravljajo tako na zunanjem ministrstvu kot tudi v kabinetu predsednika vlade, in sicer pod okriljem premierovega posebnega zunanjepolitičnega odposlanca Dimitrija Rupla. Rupel je glede tega že povedal, da zbirajo dokumentacijo, na MZZ pa so potrdili, da predlog pripravljajo in da pri tem sodeluje tudi predsednik vlade.

V zvezi z ratifikacijo vstopa Hrvaške v zvezo Nato je Pahor danes dejal, da si vlada želi, da bi državni zbor odločitev sprejel s potrebno dvotretjinsko večino. "Nimamo nobenih zadržkov, da bi ravnali drugače," je poudaril premier in dodal, da tudi pri pogajanjih Hrvaške z EU ne bi imeli drugačnih zadržkov, kot jih imajo druge države, če Hrvaška v svojih dokumentih ne bi prejudicirala meje med državama. Tega pri pogajanjih za vstop v Nato ni bilo, zato je vlada lani to odločitev sprejela, letos pa jo je poslala v državni zbor, je pojasnil.

Kot je dejal, je danes o slovenskih zadržkih v pogajanjih Hrvaške z EU govoril s češkim premierom in predsedujočim EU Mirekom Topolanekom. Pahor si želi, da bi pri tem vprašanju prišlo do napredka, pri čemer je znova izrazil razočaranje, da je hrvaški premier Ivo Sanader zavrnil njegovo vabilo na pogovore.

Pahor je tudi povedal, da Miha Pogačnik ostaja vodja slovenskega dela slovensko-hrvaške komisije mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje vprašanja meje. Kot je dejal, Pogačnik uživa njegovo zaupanje, z njim se je tudi posvetoval in se bo tudi v prihodnje. Pahor upa, da bo komisija konec januarja končala delo in obvestila obe vladi, kje vidi možnosti za rešitev vprašanja meje. Pod zaupno je imela danes vlada na dnevnem redu predlog razrešitve in imenovanja članov slovenskega dela komisije.