Luxemburgova in Liebknecht sta bila v revolucionarni vihri, ki je po koncu prve svetovne vojne zajela Berlin, voditelja revolucionarnega gibanja in na čelu Spartakove zveze. Ta je bila sprva revolucionarno krilo Nemške socialdemokratske stranke (SPD), ki je verjelo v oblast delavcev in se zavzemalo za uvedbo nemške sovjetske republike, 1. januarja 1919 pa je preraslo v Komunistično stranko Nemčije (KPD).

Komunistični revolucionarni odbor pod vodstvom Liebknechta, ki je bil poslanec socialdemokratske stranke, je v noči na 6. januar 1919 v Berlinu oklical nemško sovjetsko republiko, vlado socialdemokrata Friedricha Eberta pa za odstavljeno. Spartakovci so pozvali k vstaji, ki so jo reakcionarne oborožene enote v tednu med 6. in 13. januarjem krvavo zadušile.

Liebknechta in Luxemburgovo so 15. januarja prijeli, pretepli in umorili s strelom v glavo. Truplo Luxemburgove so odvrgli v kanal, kjer so jo našli šele čez nekaj mesecev. Umor voditeljev upora je predstavljal vrhunec krvavega tedna zatrtja vstaje, hkrati pa prispeval k dokončnemu razdoru med socialdemokrati in komunisti, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Njunemu spominu se je po navedbah policije že v nedeljo v Berlinu poklonilo 20.000, po navedbah organizatorjev pa 80.000 ljudi, ki so na grobova Luxemburgove in Liebknechta na pokopališču Friedrichsfelde v nemški prestolnici polagali rdeče nageljne. Tradicija polaganja cvetja na njun grob se je začela v Vzhodni Nemčiji, leta 1992 pa jo je oživila neokomunistična Stranka demokratičnega socializma (PDS).

PDS je po združitvi s socialdemokratskimi odpadniki danes poznana kot Leva stranka (Die Linke), katere vodstvo se je prav tako udeležilo slovesnosti s polaganjem venca na grob umorjenih Liebknechta in na Poljskem rojene Luxemburgove. Število udeležencev slovesnosti je sicer v zadnjih letih upadalo, medtem ko se je po padcu berlinskega zidu leta 1989 ob obeležitvi obletnice njune smrti zbralo do 100.000 ljudi, še piše AFP.

Poleg tega se je v nedeljo v Berlinu zbralo tudi okoli 8000 ljudi, ki so izražali protest proti "kapitalizmu, vojni, protisocialni politiki in ekstremizmu desnice". Kot so sporočili s policije, so se protesta udeležile tudi palestinske skupine, ki so protestirale proti izraelskemu posredovanju na območju Gaze.