Slovenija zagotovo ni država, ki bi jo veselilo povzročati probleme. Vendar pa to ne pomeni, da bomo pristali na katerokoli rešitev, je v ponedeljek povedal Žbogar in ponovil, da se je Slovenija za blokado hrvaških pogajanj z EU odločila zaradi obrambe svojih nacionalnih interesov.

Hrvaško je ob tem posvaril, naj konflikta glede meddržavne meje ne prenaša na Bruselj. Po njegovem je preveč optimistično verjeti, da lahko tovrsten pritisk na Slovenijo karkoli spremeni, saj obstaja znotraj EU določena solidarnost. Rešitev spora je zato mogoče najti le v neposrednih pogovorih med Ljubljano in Zagrebom.

Ob tem je spomnil, da je imela tudi Slovenija v času svojega približevanja EU težave s sosedami, o katerih pa je - za razliko od Hrvaške, ki na obisk v Slovenijo že več let ni poslala nobenega od svojih pogajalcev z EU - razpravljala s temi državami.

Očitke, da Slovenija v sporu s Hrvaško izrablja svoj status članice EU za izvajanje pritiska na Zagreb, je Žbogar zavrnil in zatrdil, da Slovenije Hrvaške ne želi v karkoli prisiliti. Rešitev je namreč mogoča le, če bo realistična in sprejemljiva za obe strani.

Vendarle pa Ljubljana pričakuje, da bo še pred vstopom Hrvaške v EU vsaj stekel "proces" reševanja spora o meji s Hrvaško. To lahko pomeni ali začasno rešitev ali dvostranski sporazum ali pa dogovor o prenosu spora pred neko mednarodno razsodišče ali arbitražo.