Kaj je mastitis?

Mastitis je vnetje tkiva v dojki, najpogosteje pa se pojavi v času dojenja. Vnetje povzroča bolečino, oteklino, rdečico in povečano temperaturo dojke. Največkrat do mastitisa pride v enem do treh mesecev po porodu, povzroči pa ga lahko bakterija, ki iz otrokovih ustec pride v notranjost žleznega tkiva. Pojavi se lahko tudi pri ženskah, ki niso pred kratkim rodile ali po menopavzi. Zastoj mleka v mlečnih žlezah povzroči trde, boleče in vozličaste dojke.

Mastitis in vdrte prsne bradavice

Mastitisu so izpostavljene tudi ženske, ki opravijo kirurški poseg na vdrtih prsnih bradavicah. Pri posegu namreč estetski kirurg prereže mlečne žleze tako, da nimajo več stika s svojimi izvodili, ki ležijo pod bradavico. Obstajata dva načina posega. Pri prvem kirurg prereže vse žleze, pri drugem, ki je manj tvegan in tudi manj uspešen, pa prereže le delček mlečnih žlez. Prav zato je poseg odsvetovan ženskam, ki še nimajo otrok.

Vzroki mastitisa

Bakterija iz otrokovih ust ali površine bradavice lahko vstopi v mlečne kanale skozi majhne razpoke na površini prsne bradavice ter se v notranjosti dojke hitro razmnoži. To lahko povzroči manjše vnetje ali globljo infekcijo oziroma ognojek. Pojav ponavadi spremlja tudi povišana temperatura, ki naj ne bi presegla 39°C ali trajala več kot 4-16 ur. Večinoma se mastitis pojavi le na eni dojki in ne na obeh. Poleg vpliva bakterije se lahko vnetje pojavi tudi zaradi velike količine mleka v žlezah, ki se ne izprazni dovolj hitro ali v celoti. Vzroki so lahko preredko dojenje, ozki mlečni izvodi, fizična ali psihična obremenitev matere in tudi pritisk na dojke s pretesnim modrčkom. Zastoj mleka povzroči bolečino in otrdele dojke. Kroničnem mastitisu so podvržene ženske, ki ne dojijo. Po menopavzi do vnetja dojk lahko pride po zaslugi kroničnega vnetja kanalov pod bradavico. Hormonske spremembe namreč lahko povzročijo zaprtje teh mlečnih kanalov z odmrlo kožo, kar dojko izpostavi bakterijskim vnetjem.

Simptomi mastitisa

Poleg bolečine, rdečice in povišane temperature se ob mastitisu lahko pojavi tudi oteklina dojke, telesna bolečina, izčrpanost, občutek stalne utrujenosti, zamašitev dojke, vročina ali mrzlica in drgetanje. Mastitis se lahko včasih še dodatno zakomplicira zaradi pojava ognojka v dojki. Nerakave in neškodljive tvorbe so na otip nežne in mobilne pod kožo. Nevarnost pa se pojavi takrat, ko otrdina po dojenju ne izgine oziroma se ne zmanjša, če se na bradavici pojavi gnojni izcedek ali če simptomi ne izginejo po 2-3 dneh zdravljenja.

Kako zdraviti vnete dojke?

Mastitis se velikokrat zdravi z antibiotiki. Pomembno je vsakodnevno dojenje in praznjenje vnete dojke kljub bolečini. To namreč prepreči slabšanje stanja. Uporabite lahko tudi prsne črpalke, s pomočjo katerih boste lažje praznili vneto dojko. Da bi lajšale bolečino, je ženskam velikokrat priporočeno gretje prizadete dojke s toplim obkladkom. S temi naj bi si masirale bolečo dojko pred in po dojenju, večkrat na dan pa je priporočena tudi topla kopel in masaža dojke v smeri proti bradavici. Priporočen je počitek, pitje vode (vsaj 10 kozarcev dnevno) in zdravo prehranjevanje, saj dehidracija in slaba prehrana lahko povzročita še slabše počutje. Da bi se mastitisu po porodu izognile, dojite iz obeh dojk, redno praznite svoje prsi, pijte veliko vode in skrbite za higieno otroka, rok in bradavic.

Operativni poseg

Kadar je prisoten ognojek, ga je potrebno izsušiti. Zdravnik pod vplivom lokalne anestezije to stori pod površjem kože z injekcijo ali pa je potrebno na dojki narediti majhen rez. V primeru, da je ognojek zasidran globlje v dojki, pa je velikokrat potrebno izvesti operativni poseg. Ta je storjen pod vplivom splošne anestezije, da bi bila bolečina minimalna. Mastitis ne povzroča rakavega obolenja, a bi vam kljub temu zdravnik utegnil svetovati mamogram pred kakršnimkoli posegom. Vsekakor upoštevajte zdravniška navodila in nasvete.

Več na www.sexation.info