Janez Janša je bil kot premier občasni gost v 50-minutnih pogovornih oddajah TVS, ki so jim "vedno sledili še pogovori z opozicijo v enakem časovnem terminu in v enakem obsegu, kar naj bi določal etični kodeks RTV Slovenija," so zapisali v SDS. Enak režim je po njihovih besedah veljal tudi v času, ko sta bila predsednika vlad Janez Drnovšek in Tone Rop.

Pred božično-novoletnimi prazniki pa je ista javna televizija gostila premiera Boruta Pahorja v kar 80-minutni pogovorni oddaji in to v času, ko je DZ razpravljal o gospodarski krizi. "Predsednik največje opozicijske stranke, ki je na volitvah dobila vsega enega poslanca manj od SD, je imel nato v Odmevih na voljo vsega 12 minut, da o možnostih predsednikov ostalih parlamentarnih strank niti ne govorimo," so poudarili.

Po mnenju SDS očitno nekomu tudi to ni ustrezalo, saj so po nastopu Janše v Odmevih premiera Pahorja nemudoma povabili še v zadnje lanske Odmeve, bil pa je tudi gost osrednje prednovoletne oddaje na Silvestrovo. Po protestih gledalcev pa se je po navedbah SDS vodstvo javne televizije odločilo, da šele po treh tednih, torej v ponedeljek, 12. januarja, pripravi tudi pogovor z opozicijo. Vendar urednik Rajko Gerič po njihovem vztraja na tem, da v oddajo povabi vse predsednike opozicijskih strank skupaj, kar pomeni, da bi imel predsednik SDS na voljo samo toliko časa kot petkrat manjši parlamentarni stranki.

SDS: Po Kolodvorski se širi strah

"Razlogi za drastično nižanje demokratičnih kriterijev na javni TVS očitno tičijo v strahu, ki se širi po Kolodvorski. Ob nastopu nove vlade je bil namreč podpisan koalicijski sporazum, ki med drugim določa hitro spremembo zakona o RTV Slovenija," ugotavljajo v SDS. Napovedane spremembe so po njihovem mnenju v direktnem nasprotju z referendumsko voljo ljudstva, menijo pa tudi, da lahko pričakujemo tudi "povečanje vpliva politike na strokovnost in neodvisnost RTV Slovenija".

"Danes smo ponovno, namesto spodbujanja strokovnosti in podpore neodvisnosti, priča dvojnim merilom, ki jih lahko razumemo kot posledico pritiska vladajoče elite, ki je znana po svojih telefonskih klicih v uredništva ter pismih tipa 'Dragi Borut', 'Dragi Tone'," pišejo v SDS. Največji opozicijski stranki se tako po mnenju SDS ponujajo omejeni časovni termini, ki ne omogočajo, da bi predstavniki stranke ustrezno predstavili svoje poglede na aktualno-politično in gospodarsko situacijo.

Mediji bi morali po mnenju SDS v demokratični državi predstavljati četrto vejo oblasti, neodvisno od vseh ostalih, kritično do vsake posebej, ne glede na njeno barvo. "Temeljni kriterij za izpolnjevanje tega poslanstva pa je uporaba enakih meril za enaka ravnanja. Želeli bi si, da bi tako bilo tudi v primeru javne RTV Slovenija," so v sporočilu za javnost sklenili v SDS.