Sterilizacija je poseg, za katerega se (v Sloveniji) odločajo predvsem ženske, ko ne želijo več otrok. Sterilizacija ima lahko zelo nasprotujoče posledice. Po eni strani ta poseg spremlja precejšnja mera psihične zmede, po drugi strani, pa marsikdo poroča o veliko večji sproščenosti in posledično bolj spontani, zadovoljujoči spolnosti.

Sterilizacija moških- vazektomija

Kaj je vazektomija?

Vazektomija je majhen kirurški poseg za sterilizacijo moškega, pri katerem semenovod na obeh straneh telesa prerežejo, podvežejo ali delno odstranijo . Poseg opravijo v približno 15 minutah ambulantno in zanj zadostuje že lokalna anestezija. Za moškega je postopek sterilizacije znatno lažji in preprostejši in bi bilo bolje, če bi se namesto žensk, zanjo odločalo več moških.

Stranski učinki vazektomije

Stranski učinki vazektomije so redki. Vazektomija morda neznatno zveča nevarnost pojava raka na prostati. Nevarnost za raka na prostati se veča z daljšanjem časa po posegu. Najpogostejši zaplet vazektomije je krvavitev oziroma hematom. V primeru večjega hematoma se svetuje počitek, , sredstva proti bolečinam in le izjemoma hospitalizacijo. Poznih zapletov vazektomija ne povzroča.

Plodnost in spolnost po vazektomiji

Obnovitev plodnosti je težavna. Uspešnost odprave vazektomije je odvisna od večih dejavnikov: od narave prvotne operacije, od (ne)uporabe mikrokirurških postopkov in od časa, ki je pretekel od vazektomije. Moški doživlja orgazem enako kot prej, le da v izlivu ni več semenčec. Po operativnem posegu ponavadi traja nekaj mesecev, preden v izlivu ni prisotnega nobenega spermija več, zato je potrebna nekaj časa še druga kontracepcija. Sterilizacijo moškega potrdijo za učinkovito po dveh negativnih testih, ki jih naredijo v razmiku štirih tednov in pri katerih ugotavljajo prisotnost spermijev v izlivu.

Sterilizacija žensk

Postopek sterilizacije žensk

Ženskam se prereže jajcevode in s tem prepreči potovanje jajčeca od jajčnika do maternice. Sterilizacija je pri ženskah bolj zapleten poseg, ki poteka v anesteziji, ženska pa mora ostati v bolnišnici dva dneva. Med njimi je največ takšnih, za katere je to zadnji izhod, saj druge oblike kontracepcije zanje niso primerne.

Medicinski razlogi za sterilizacijo žensk

Za sterilizacijo obstaja tudi medicinska indikacija, in sicer za ženske, ki nimajo druge izbire- takšne so tudi ženske s previsokim krvnim tlakom, hude srčne bolnice. V takšnem primeru na poseg ni treba čakati pol leta, ampak sterilizacijo opravijo takoj, denimo ob splavu, kar mora komisija seveda predhodno odobriti. Včasih je bila sterilizacija medicinsko indicirana tudi pri drugem carskem rezu, da ne bi prišlo še do tretjega. Danes so šivalni materiali veliko boljši, brazgotine pa čvrstejše, lepše in trpežnejše, vse to pa ženski omogoča tudi več nosečnosti, če tako želi.

Kaj se dogaja s telesom ženske po sterilizaciji?

Jajčece, ki dozori ob ovulaciji, pade v trebušno votlino in propade. Majhno število žensk ima po operaciji močnejše menstruacijske bolečine. Ženske po sterilizaciji imajo še vedno menstrualne cikluse, saj hormonski cikel poteka naprej nemoteno. Možnost za poznejšo kirurško obnovitev plodnosti je razmeroma majhna (okrog 20 odstotkov).

Kdo se lahko odloči za sterilizacijo?

Sterilizacija ni možna kar tako. Ureja jo zakon, ki ima enaka merila za žensko in za moškega. Starostna meja je vsaj 35 let, obvezna je čakalna doba pol leta. Zahtevek se vloži pri socialni delavki. Čakalna doba ni zato, ker uradniški mlini počasi meljejo, ampak zato, ker je odločitev za sterilizacijo ena izmed težjih, ki jih človek sprejme v življenju. Sposobnost oploditve in zanositve sta eni izmed pomembnejših človeških funkcij. Marsikdo odločitev obžaluje.

Zanositev je možna kljub sterilizaciji

Včasih je sterilizacija veljala za dokončno in nepovratno metodo, vendar temu ni več tako, saj je tudi po sterilizaciji nosečnost še vedno možna, in sicer z biomedicinsko pomočjo. Zdaj je možno moškemu vzeti semenčice iz mod, ter v laboratoriju dozoreti in oploditi jajčece, spet v epruveti. Prav tako je možno na novo vzpostavljati prehodnost jajcevodov, vendar gre za precej hud in tvegan poseg.

Pa še to- ko govorimo o zaščiti, ne smemo pozabiti, da se ljudje pri spolnih odnosih zaščitimo pred neželeno nosečnostjo in pred spolno prenosljivimi boleznimi. Sterilizacija zaščiti le pred nosečnostjo, ne pa tudi pred spolno prenosljivimi boleznimi.

Več na www.sexation.info