Poslanska skupina SDS je namreč vložila zahtevo za sklic kolegija predsednika DZ Pavla Gantarja, na katerem bi predstavniki poslanskih skupin razpravljali o "neupoštevanju določil ustave in poslovnika DZ v primerih vloženih zahtev za sklic izrednih sej DZ in zahtev za sklic nujnih sej njegovih delovnih teles". Poslanci največje opozicijske poslanske skupine ob tem opozarjajo na zahtevo za sklic izredne seje DZ, ki so jo vložili na začetku decembra.

Tedaj so na dnevni red izredne seje želeli uvrstiti noveli zakonov o dohodnini ter o davku od dohodkov pravnih oseb, ki ju je predlagala še prejšnja vlada. A predstavniki poslanskih skupin na kolegiju predlogov niso uvrstili na dnevni red seje, saj so sklenili, da počakajo na mnenje vlade, preden odločajo o vrsti postopka. S tem sta bila po mnenju poslancev SDS kršena ustava in parlamentarni poslovnik.

V SDS očitki zaradi domnevne kršitve poslovnika

Poslanci SDS so opozorili tudi na zahtevo za sklic nujne seje odbora za zunanjo politiko, ki so jo vložili poslanci opozicijskih SDS, SNS in SLS ter zahtevali, da odbor razpravlja o izjavi predsednika odbora Vajgla v Beogradu glede izbrisanih. Ker Vajgl seje ni sklical, mu v SDS očitajo kršenje poslovnika. Predsednik odbora za zunanjo politiko bi moral po mnenju poslancev SDS prav tako sklicati sejo, na kateri bi zaslišali kandidate za veleposlanike, čeprav je predsednik republike Danilo Türk njihovo imenovanje že zavrnil.

Zato v SDS kolegiju predlagajo sklep, s kateri bi od Vajgla zahtevali, da skliče obe nujni seji, od državnega zbora in delovnih teles pa, da dosledno spoštujejo določila ustave in poslovnika. Kolegij predsednika DZ bo sicer danes odločal tudi, ali bo DZ zakon o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa obravnaval po nujnem postopku.