Drugi dan tekmovanja Tour de Ski je novoletna turneja vsaj slovenskemu taboru pokazala zobe. A razlogov za preplah ali slabo voljo ni. Majdičeva je po današnjem šestem mestu šesta tudi skupno, sicer si je nabrala nekoliko večji zaostanek od pričakovanega, a vseeno je še vedno v stiku z najboljšimi. Druga slovenska predstavnica Fabjanova, ki je sicer specialistka za sprinte, je bila danes 38., že v ponedeljek pa bo imela novo priložnost za dokazovanje, saj je v Pragi na sporedu prav sprint.

Majdičeva se je na današnjih deset kilometrov v njej sicer še do lani bolj priljubljeni klasični tehniki podala s tretjega mesta, za vodilno Nystadovo (ta je bila na koncu šele 16.) je v smučino krenila z 12 sekundami pribitka. A Nemkina prednost ni dolgo trajala. Zasledovalke so jo že po kilometru ujele, v ospredje pa sta se kmalu prebili tudi obe konkurentki za končno skupno zmago, Finki Virpi Kuitunen in vodilna v skupnem seštevku te sezone Aino Kaisa Saarinen, ki sta začeli narekovati oster tempo.

V ritmu je poleg obeh Fink zdržala le četverica tekmovalk, med njimi je bila tudi Majdičeva. Ta je v drugi polovici celo pospešila, se prebila na čelo skupinice, a njeno vodstvo ni dolgo trajalo. V zadnji četrtini današnjega teka je po težavah z zlomljeno palico padla na šesto mesto, sekunde zaostanka pa so se iz metra v meter pričele kopičiti, saj ji sprva nihče ob progi ni podal nove palice, to je šele po kakih 300 metrih Slovenki dodal vodja reprezentanc Marko Gracer. Slaba dva kilometra do konca je Majdičeva zaostajala približno osem sekund, na koncu pa je v cilj prišla z zaostankom 29 sekund, kar se ji že pozna na skupnem času turneje. Poleg omenjene zmagovalne trojice, ki je prejela bonus sekunde (prva 15, druga 10, tretja 5), sta se pred Majdičevo v cilj prebili še Italijanka Arianna Follis in Saarinenova.

Saarinenova je Majdičevi stopila na palico

"Ne morem verjeti, zelo sem slabe volje, celo razočarana. Počutila sem se izredno močno, taktika je bila, da napadem v zadnjem, tretjem krogu in mislim, da so tekmice to začutile. Prav zato sta Finki v drugem krogu močno potegnili. Ko sem spet nekako bila v ospredju, mi je Saarinenova v mrtvem kotu kamere stopila na palico, ki se je zlomila. Ne morem trditi, da dejanje ni bilo povsem naključno oziroma splet nesrečnih okoliščin. Kakih dvesto metrov sem tekla samo z eno palico, potem mi je nadomestno dal švedski trener, šele čez kakih 300 metrov mi je Marko Gracer lahko podal mojo palico. Res mi je žal, saj je bila danes v rokah in nogah nova visoka uvrstitev, a se je zgodilo drugače," je razočarana povedala Majdičeva, ki je v cilju tudi močno odkimavala z glavo.

V moški konkurenci zmagal Dario Cologna, Brodar odstopil

Še nekoliko slabše je šlo slovenskemu moškemu taboru oziroma njenemu edinemu predstavniku Nejcu Brodarju. Ta je že na prologu zasedel skromno 64. mesto in prehitel zgolj dva tekmovalca, danes pa mu je šlo še slabše, zaradi česar je še pred polovico proge odstopil in turneje Tour de Ski ne bo končal. Zmage in skupnega vodstva se je na 15 kilometrov v klasični tehniki sicer veselil 22-letni Švicar Dario Cologna, ki je v zadnjega pol kilometra dokončno strl odpor včerajšnjega zmagovalca Nemca Axla Teichmanna, konkurenta pa sta tako zamenjala mesti. Šele dvajset sekund kasneje so v cilj pridrveli ostali tekmovalci, kjer se je bil oster boj za tretje mesto, ki še prinaša pet sekund bonusa. Te je po fotofinišu vknjižil Finec Sami Jauhojaervi, ki je le za nekaj milimetrov prehitel Kanadčana Devona Kershawa.

Zdaj se smučarska karavana seli v približno štiri ure oddaljeno Prago, kjer bo v ponedeljek ob 13.15 na sporedu sprint v prosti tehniki, nato pa v torek sledi prvi prosti dan na turneji. V sredo in četrtek bosta preizkušnji v češkem Novem Mestu, po petkovem premoru pa sledi še zaključek v Val di Fiemmeju.