Namen foruma, ustanovljenega septembra lani, je povezati javni in zasebni sektor oziroma industrijo, raziskovalce in končnega uporabnika pri raziskavah in inovacijah na področju varnosti. Utemeljitev za zagon foruma je bila, da zunanje in notranje grožnje ogrožajo vse vidike življenja, zato je učinkovit boj mogoč samo s povezovanjem vseh segmentov družbe in gospodarstva.

Sodelovanje na forumu je za Slovenijo pomembno zaradi njene geografske lege, vpetosti v schengenski prostor in vse večje prepoznavnosti v svetu, zaradi česar se lahko sooči tudi z realnostjo terorizma. Poleg tega je to priložnost za slovensko gospodarstvo.

Mate je bil izbran na podlagi odličnih referenc v okviru sodelovanja z EU

Nekdanjega slovenskega ministra je sicer za vodjo foruma predlagal komisar za pravosodje, svobodo in varnost Jacques Barrot, ki je pri tem izpostavil ministrovo strokovnost in odlično delo v času predsedovanja Slovenije EU, sploh njegove izkušnje in vztrajnost pri uresničevanju projekta schengenske širitve, so pojasnili diplomatski viri pri EU.

Mate je položaj, za katerega ne prejema plače, prevzel po koncu ministrskega mandata, saj sta funkciji nezdružljivi. Pri delu mu pomagata podpredsednika iz Italije in Nemčije, strokovno podporo zagotavljajo države članice in institucije EU, sredstva za njegova potovanja in delo zagotavlja Evropska komisija, sredstva za delo kontaktnih točk pa države članice.

Velja poudariti, da naj bi Esrif deloval neodvisno od institucij EU in industrije. Njegov cilj je priprava dolgoročnih strateških usmeritev za raziskave s področja varnosti, ki naj bi bile podlaga za pripravo nekaterih programov EU, predvsem naslednika haaškega programa za krepitev območja svobode, varnosti in pravice, ki se izteče z letom 2009.

Forum se ukvarja s posledicami napredne tehnologije

Eden ključnih ciljev foruma je najti odgovor na vprašanje, kako z napredkom tehnologije najbolje zagotoviti varnost in hkrati zavarovati človekove pravice. Ne gre pa zgolj za zagotavljanje varnosti, temveč tudi za iskanje čim učinkovitejših poti za odzivanje na naravne nesreče in zavarovanje kritične infrastrukture, na primer zdravstvenih sistemov.

V okviru foruma deluje približno 800 visokih uradnikov iz različnih organov članic EU, ki predstavljajo javni sektor, predstavnikov zainteresiranih podjetij, ki zastopajo zasebni sektor, ter strokovnjakov in akademikov, ki sodelujejo v enajstih delovnih skupinah. Med njimi razen vodje foruma Mateja in dveh njegovih pomočnikov ni slovenskih predstavnikov.

Forum se redno sestaja na plenarnih zasedanjih, ki običajno potekajo v Bruslju. Prvi cilj je, da bi do marca pripravili osnutek poročila z dovolj jasnimi sporočili in tehnološkimi nasveti, ki bi jih Evropska komisija lahko uporabila že v pripravi majskih dokumentov o varnosti in raziskavah.

Forum bo deloval do jeseni naslednjega leta

Forum bo delo končal jeseni leta 2009 s pripravo sklepnega poročila, ki naj bi imelo priblžno 40 strani priporočil in glavnih poudarkov, skupaj s poročili delovnih skupin pa naj bi obsegalo vec kot 300 strani. "Radi bi, da to ne bi bila le lepa knjiga, ki bi ležala na polici, temveč da bi bilo poročilo res uporabno," je ob robu zasedanj foruma v Bruslju poudaril Mate, odločen zagotoviti, da bo forum prinesel otipljive in koristne rezultate ter da ne bo zgolj debatni klub.