To je bil velik šok, saj pri nas plače obsegajo 82 odstotkov našega celotnega proračuna, ki znaša 1,5 milijona evrov. Res pa je, da smo doslej plače izplačevali celo nekaj dni pred 10. v mesecu." V enoti GRC je zaposlenih 37 delavcev, v izpostavi v Revozu trinajst in eden v Novolesu.

Za novembrske plače jim je tako zmanjkalo 25.000 evrov, za kar so morali najeti kratkoročno premostitveno posojilo. Poleg tega jim je občina dolgovala še okrog 20.000 evrov iz naslova požarnih taks, 18.000 evrov pa so izterjali od drugih dolžnikov. "Prihodnji mesec bomo denar za plače že črpali iz občinskega proračuna, za posojilo pa bomo morali zaslužiti s tržnimi dejavnostmi, kot so servisiranje gasilnih aparatov, vaje evakuacije, pogodba o zagotavljanju požarne varnosti v Revozu." Novomeška občina prispeva v proračun GRC 53 odstotkov (po Perhajevih besedah bi lahko 75 odstotkov), po pet odstotkov primakneta država in obrambno ministrstvo, 37 odstotkov pa zagotavljajo iz lastnih sredstev.

Perhaj dodaja, da so velika tržna niša tudi pogodbe s sosednjimi občinami in podjetji. Trenutno so tik pred podpisom pogodbe z občino Mirna Peč, medtem ko župani sosednjih občin ne kažejo zanimanja za sodelovanje z GRC. "Če pogodb z drugimi občinami ne bo, pač ne bomo opravljali požarnega varstva zunaj novomeške občine."

Novomeški poklicni gasilci, njihova povprečna bruto plača je malo več kot 1600 evrov, so letos posredovali v 79 požarih, 47 prometnih nesrečah, 32 je bilo tehničnih intervencij, sedemkrat so posredovali pri nesrečah z nevarnimi snovmi, v 85 primerih pa so ponudili "usluge s tehniko". Le trikrat so posredovali zunaj občine Novo mesto in za to izstavili račun.

Prihodnje leto bodo v GRC nadaljevali racionalizacijo poslovanja in zmanjševanje stroškov. Letos so jih po Perhajevih besedah znižali za petino.