Nagrado ji je na večerni prireditvi v ljubljanskem BTC izročil generalni sekretar SEEMO Oliver Vujović, pred tem pa je povedal: "Spomenki Hribar podeljujemo pravzaprav nagrado za življenjsko delo. Nanaša se predvsem na njeno pisanje za časa nekdanje Jugoslavije, ko je odpirala pomembna vprašanja, ki so zahtevala veliko poguma." V uradni obrazložitvi so organizatorji poudarili njen "prepovedani" esej Krivda in greh, v katerem je obsodila povojne likvidacije sodelavcev okupatorja in pozvala k narodni spravi.

"Prizadevanja in kritičnost Spomenke Hribar temeljijo na spoštovanju človekovih pravic, dostojanstva, svobode. Zavzema se za etiko na vseh ravneh družbe, za spoštovanje manjšin, enakost spolov, več strpnosti," so zapisali. Nagrajenka je povedala, da jo je nagrada presenetila in da "jo sprejema z veliko skromnostjo", saj se zaveda, da je v Sloveniji veliko novinarjev in urednikov, ki bi se lahko počutili kot soprejemniki. Ob včerajšnjem dnevu človekovih pravic je povedala, da je zaradi njihovega nespoštovanja zaskrbljena. "V poročilu varuhinje človekovih pravic so opisane zgodbe ljudi, ki zelo težko živijo. Med branjem sem bila prepadena," je dejala. "Sodelovala sem pri ustanovitvi te države in če se ta ne bo resneje lotila varovanja človekovih pravic, bomo morali ugotoviti, da smo se trudili zaman."

Organizacija SEEMO s sedežem na Dunaju združuje predstavnike medijev z območja jugovzhodne Evrope. Žirijo, ki odloča o nagradi, je letos sestavljalo sedem urednikov. V minulih letih so nagrade za promoviranje človekovih pravic dobili novinarji in publicisti iz Avstrije, Srbije, Grčije in Albanije.