Program so v društvu izvajali od novembra lani do letošnjega novembra, v poročilu pa so strnili rezultate in ugotovitve programa, ki predstavljajo pomemben vpogled v kršitve pravic in nasilje, kot ga doživljajo istospolno usmerjeni v Sloveniji, so ob mednarodnem dnevu človekovih pravic zapisali v društvu.

Rezultati programa kažejo, da v primerjavi s prejšnjimi raziskavami pridobljeni podatki kažejo na še večjo stopnjo izkušnje nasilja in diskriminacije na osnovi spolne usmerjenosti, kot je bila zabeležena v preteklih letih. 67,6 odstotka respondentov anketnega vprašalnika na temo diskriminacije in homofobičnega nasilja je namreč poročalo, da so bili že diskriminirani zaradi svoje spolne usmerjenosti.

Najpogostejše ter tudi najbolj nevarno je psihično nasilje, sledijo pa mu fizično nasilje, ustrahovanja, grožnje in sovražni govor ter zavrnitve dostopa do dobrin in storitev. Lokacijsko pojavnost zabeleženega homofobičnega nasilja pa največkrat beležijo na javnem mestu, v šoli, na delovnem mestu, v družini in s strani ponudnikov zdravstvenih storitev.

Stopnja poročanja o homofobičnem nasilju v Sloveniji je izredno nizka, še ugotavljajo v poročilu. Večina vprašanih - več kot 92 odstotkov - diskriminacije oziroma homofobičnega nasilja, ki so ga izkusili, ni prijavila niti policiji niti drugim podpornim sistemom. Poleg tega pa je pogostost in pojavnost homofobičnega nasilja težko ugotavljati, saj policija ne vodi posebne statistike o homofobičnem nasilju. Kadar pa so istospolno usmerjeni žrtve kaznivega dejanja nasilništva, se obravnava njihovih primerov ne razlikuje od obravnave drugih primerov, kjer motiv homofobije ni prisoten, četudi je do kaznivega dejanja prišlo prav na podlagi takšnega motiva.

V društvu Legebitra še opozarjajo, da v slovenski zakonodaji, ki ureja status istospolnih partnerstev, obstajajo obsežne pravne praznine, ki istospolnim registriranim partnerjem ne omogočajo enakega uživanja ekonomsko-socialnih pravic.