Kot vse kaže, pa so v predsednikovem uradu z najemom letala Global Express švicarskega podjetja Jet Aviation kršili zakon, ker niso objavili javnega natečaja. To bi namreč morali storiti, ker je naročilo presegalo 40.000 evrov, poudarjajo poznavalci s področja javnih naročil.

***Debata na to temo poteka tukaj***

"Za vsakega proračunskega porabnika velja pravilo, da pri nabavi blaga in storitev uporablja določbe zakona o javnih naročilih. Če cena storitve presega 40.000 evrov brez DDV, je potrebna objava na portalu za javna naročila," nam je potrdil tudi predsednik računskega sodišča Igor Šoltes. "Zakon je glede tega nedvoumen," je poudaril Šoltes, ki pa se do konkretnega primera ni želel opredeljevati.

V predsednikovem uradu pa vztrajajo, da so ravnali v skladu z zakonom. "Najem letala za uradni obisk v Bosni in Hercegovini je bil v skladu z zakonom o javnih naročilih izpeljan po postopku s pogajanji brez predhodne objave," so nam odgovorili na naše vprašanje in poudarili, da urad uporablja enak postopek, kot se je uporabljal že pred mandatom sedanjega predsednika republike.

***Debata na to temo poteka tukaj***

Najemu posebnega letala, s katerim je predsednik države oktobra potoval na uradni obisk v Bosno in Hercegovino, se verjetno ni bilo mogoče izogniti, vendar pa bi morali v času zategovanja pasov varčevati tudi najvišji predstavniki države, so prepričani naši sogovorniki. V luči trenutnih gospodarskih razmer ter ob socialni stiski, s katero se soočajo številni državljani, je tako drag najem vsekakor preveč razkošen, je prepričana Spomenka Hribar, ki ocenjuje, da bi bili nekateri najvišji predstavniki države lahko bolj skromni. Vendar pa bi morala država, kot je Slovenija, imeti za polete najvišjih predstavnikov svoje letalo, ki bi bilo morda manj razkošno. "Nisem pa proti temu, da bi imeli neko vladno letalo, saj je iz simbolnih razlogov čudno, da se najvišji predstavniki države vozijo z rednimi letalskimi linijami. Reprezentanca vsekakor nekaj stane," poudarja Spomenka Hribar.

***Debata na to temo poteka tukaj***

Po besedah predstojnika katedre za mednarodne odnose na FDV Milana Brgleza ni sporno, da je predsednik države poleg Sarajeva, kjer se je pogovarjal s predsedujočim predsedstvu BiH Harisom Silajdžićem ter članoma predsedstva Željkom Komšićeim in Nebojšo Radmanovićem, obiskal tudi Mostar in Banjaluko, kar je polet podražilo. Z obiskom vseh treh entitet je sporočil, da je prišel k vsem, BiH je pač specifična država, pravi Brglez. Se pa tudi po njegovem poraja vprašanje, ali ne bi bilo mogoče dobiti cenejše ponudbe.