"V preteklosti je na usposobljenost varnostnikov padlo veliko pripomb, zato je bil eden od ciljev priprave novega pravilnika prav sprememba usposabljanja. Pri tem je bistveno, da bo obseg usposabljanja povečan, več časa pa bo namenjenega veščini komunikacij in področju človekovih pravic," novosti povzema Jarc. Usposabljanje varnostnikov bo odslej trajalo kar dvakrat dlje, saj je imel prejšnji program za usposabljanje predvidenih 40 ur, zdaj pa bo teh 96.

"Februarja letos smo ustanovili delovno skupino, v njej pa so sodelovali tako ministrstvo za notranje zadeve kot tudi policijska akademija in zbornica za razvoj slovenskega zasebnega varovanja. Pomembno je, da bo usposabljanje še naprej izvajala zbornica," je povedal Simon Savski, vodja sektorja za zasebno varovanje in druge varnostne naloge. Poleg tega so pristojni organi sprejeli štiriletni program za srednje šole za poklic tehnika varovanja, kar predsednik zbornice za razvoj slovenskega zasebnega varovanja Ingo Paš ocenjuje kot velik napredek. "Stike s srednjimi šolami smo že navezali, da bi jim lahko pomagali pri izvedbi programa," pravi Ingo Paš.

Kljub novemu pravilniku pa ni mogoče pričakovati, da bi ta akt lahko preprečil podobne tragedije, kot je bila tista pred ljubljansko diskoteko Global. "Žal te spremembe tega ne bodo preprečevale. To je stvar kriminala, Global je bil zelo hud primer. Gre za pojave, ki nimajo nobene zveze z zasebnim varovanjem," meni Ingo Paš. "Meni in več kot 6500 varnostnikom je zelo hudo, da je zaradi Globala padla senca na panogo. Vsi ti ljudje korektno opravljajo svoje delo in so nepogrešljiv element varnosti. Vseeno upam, da se kaj takšnega ne bo več dogajalo," zaključuje Paš.