Ukaz za nasilno izpraznitev so varnostne sile dobile po slabih treh tednih kolebanja oblasti, kako uresničiti odločitve vrhovnega sodišča in se izogniti prizorom, podobnim tistim ob umiku judovskih naseljencev iz Gaze. Nemudoma po začetku vojaške operacije v Hebronu so judovski naseljenci prestopili meje svojih enklav in začeli napadati Palestince v njihovem delu mesta. Zaradi bojazni pred novimi izgredi naseljencev je vojska okrepila prisotnost na Zahodnem bregu, medtem ko so izraelske oblasti Palestincem, mlajšim od 45 let, prepovedale udeležbo na petkovih molitvah v jeruzalemski mošeji Al Aksa.

Naseljenci obljubili vrnitev

Hebron poleg velikih naselbinskih sklopov Judov na zasedenih ozemljih velja za enega večjih kamnov spotike pri iskanju mirovnega dogovora s Palestinci. Majhna skupnost zelo vernih Judov vztraja v močno zavarovanih enklavah palestinskega mesta, kjer je grobnica patriarhov. Še noben izraelski premier nikoli ni podvomil o smiselnosti te judovske oaze z ideološko-verskimi temelji. V mestu že vrsto let prihaja do incidentov. Vedno znova naseljenci napadajo Palestince. Vojska le redko poskuša ustaviti kamenjanje večinskega prebivalstva in uničevanje njihove lastnine.

Tokratni val nasilja se je začel zaradi hiše, ki je bila zasedena marca lani in za katero naseljenci trdijo, da so jo kupili od palestinskega lastnika Faiza Radžabija. Ta je sklenitev posla zanikal. Vrhovno sodišče mu je dalo prav. Vlada odhajajočega premierja Ehuda Olmerta je naseljencem sprva ponudila, da prostovoljno zapustijo stavbo, a so ti ultimat vlade zavrnili. V četrtek je nato sledila nepričakovano hitra akcija vojske in policije. Po dobri uri je bilo vsega konec. Palestinski predsednik Mahmud Abas je izpraznitev hiše pozdravil in hkrati izraelske oblasti pozval, naj iz mesta umaknejo vseh 600 naseljencev.

Nasilje s politični ozadjem

"To še zdaleč ni konec. Vedno znova se bomo vračali in vračali," je v Hebronu dejal podpornik naseljencev Naftali Woldman. Kaj je imel v mislih? Dvajsetletni mladenič je zamahnil z roko proti palestinskim hišam in obljubil: "Vse to bo nekoč judovsko." Medtem ko je Woldman delal načrte za daljšo prihodnost, so voditelji naseljencev načrtovali takojšen odziv. Še v noči na petek so judovski naseljenci vdrli v palestinski del mesta ter kamenjali prebivalce in njihove avtomobile. V bližnjih soteskah so zažigali palestinske nasade oljk in uničevali pridelek na poljih. Nasilje se je nemudoma prelilo tudi v preostale dele Zahodnega brega. V četrtkovih spopadih naj bi bilo ranjenih okoli 35 naseljencev in vojakov, natančno število ranjencev na palestinski strani ni znano. Izraelska policija je aretirala zgolj štiri naseljence.

Dogajanje v Hebronu je v Izraelu obudilo strahove o novih ideoloških trenjih znotraj judovske države. Ta bi utegnila privreti na dan tik pred februarskimi parlamentarnimi volitvami. Ehud Olmert je že pred časom ocenil, da bi lahko skrajno nacionalistične skupine iz podzemlja z drznimi napadi uničile "možnosti za mir s Palestinci".