Kdaj naj bi parlament o dokumentu glasoval, še ni znano, se pa vladajoči zeleni in krščanski demokrati ter opozicijski socialni demokrati zavzemajo, da bi bilo glasovanje decembra na izredni seji parlamenta. "Če bo do te seje prišlo, se bojim najhujšega," je za Prima TV dejal Topolanek in dodal, da bi parlament lahko zaradi trenj v njegovi Državljanski demokratski stranki zavrnil pogodbo, ki naj bi poenostavila delovanje EU." Lizbonska pogodba morda ima zeleno luč, nima pa modre," je dejal Topolanek in po navedbah nemške tiskovne agencije dpa tako namignil na svojo stranko, za katero je značilna modra barva.

Po mnenju političnih analitikov ima sicer nova, reformna pogodba EU zadostno podporo v spodnjem domu češkega parlamenta. "To ne bi smel biti problem," je dejal politični analitik Tomas Lebeda in dodal, da bi bilo pričakovati več težav v zgornjem kot v spodnjem domu parlamenta.
Ni pa zagotovljen podpis evroskeptičnega predsednika države Vaclava Klausa. Ta je namreč že povedal, da bo ratifikacijske listine podpisal šele potem, ko bo pogodba sprejeta tudi na Irskem. Irci so junija na referendumu pogodbo zavrnili, če in kdaj bodo o njej vnovič glasovali, pa še ni odločeno.
Češka je poleg Irske edina od 27. članic unije, ki še ni potrdila nove evropske pogodbe. Češko ustavno sodišče je prejšnji teden razsodilo, da je Lizbonska pogodba v skladu s češko ustavo in tako odprlo pot za ratifikacijo pogodbe v češkem parlamentu.