Omenjeno zadevo je Golobič na današnji novinarski konferenci označil kot "rutinsko odločitev o premestitvi enega državnega uradnika z enega ministrstva na drugo delovno mesto v kabinet predsednika vlade", o kateri vlada, katere član je, "ni odločala in nikoli ne bo odločala", saj ima tako premier kot tudi vsi ministri pravico imenovati v svoje kabinete ljudi, ki jih želijo.

"Njegova presoja, kdo mu lahko pomaga ... je odločilna, ključna, edina in ekskluzivna. Tako da v to se nismo mešali ... ker gre za suvereno pravico predsednika vlade," je poudaril Golobič. Pahor članov vlade z imenovanjem Rupla predhodno sicer ni seznanil, to je "navrgel le kot eno manj verjetnih možnostih, o kateri razmišlja", je povedal.

Golobič sicer priznava, da si je verjetno marsikdo ustvaril napačen vtis glede prihodnje vloge Rupla, vendar pa se je treba ozreti hladno na dejstva in pustiti ob strani medosebne odnose, ki pogosto preveč zaznamujejo slovensko politiko. "Posebej bi na to veljalo opozoriti gospoda Rupla, ki temu daje po mojem prepričanju pri svojem delovanju preveliko težo," je dodal.

Ob tem je poudaril, da je nedvoumno, da zunanjo politiko vlade vodi zunanji minister, pa tudi predsednik vlade in v enem delu predsednik republike, podlaga zanjo pa so ustava, zakoni, mnenja in sklepi državnega zbora ter določila koalicijskega sporazuma. V tem okviru ne vidi "nobenega strahu, da bi prišlo do kakršnegakoli odmika" od dogovorjenega.

SDS: Parcialni interesi posameznikov so se končno umaknili nacionalnim interesom

Sicer pa so se tudi ostale stranke danes odzivale na odločitev premiera Pahorja, da za svojega posebnega odposlanca imenuje bivšega zunanjega ministra. Večina jih je nad odločitvijo presenečenih. Ob tem pa poudarjajo, da ima Pahor pravico izbirati svoje sodelavce in da se v njegovo odločitev ne bodo vmešavali, a je - z izjemo SDS - ne odobravajo.

"Predsednik vlade sam izbira svoje sodelavce in tudi sam nosi odgovornost za svojo izbiro, tako bo tudi v tem primeru," so zapisali v največji opozicijski stranki SDS. Kot so ocenili, je Rupel veliko storil za uveljavitev Slovenije v svetu, in menili, da je čas, da se parcialni interesi posameznikov umaknejo nacionalnim interesom na področju zunanje politike. "Verjamemo, da bo nova vlada nadaljevala s prakso svoje predhodnice, ki je pri izbiri diplomatov upoštevala strokovnost in izkazano spoštovanje do države," so še dodali.

Ostale stranke z zadržanostjo glede Ruplove premestitve

V LDS so negativno presenečeni, saj dosedanje delo Dimitrija Rupla ocenjujejo drugače kot predsednik vlade. "Je pa to seveda njegova osebna odločitev. Ali je ta odločitev dobra, bo pa pokazal čas," je za Radio Slovenija povedal Borut Sajovic iz LDS.

Franc Žnidaršič iz DeSUS položaj posebnega odposlanca vidi kot neko rezervo za zunanjega ministra. Dodal je, da mu Pahorjeva odločitev ni všeč in da ga je presenetila.

Prvak SNS Zmago Jelinčič je dejal, da bo imela Slovenija, kot kaže, štiri zunanje ministre in eno zunanjo ministrico: poleg Samuela Žbogarja še Rupla, predsednika republike Danila Türka, Pahorja, "pa še Marjetico Rupel".

V SLS so Pahorjevo odločitev v sporočilu za javnost označili kot "presenetljivo in malce nenavadno". Njegovo imenovanje bi se sicer morda lahko izkazalo kot dobra rešitev, a le ob pogoju, da bodo Ruplove prihodnje naloge "projektne in pri konkretnih problemih", menijo v SLS in predvsem upajo, da Rupel ne bo Pahorjev posebni odposlanec za odnose s Hrvaško.

"Vsekakor ima predsednik vlade pravico, da si izbere svoje svetovalce, vendar pa se ob takšni nenavadni izbiri ne bi čudili, če si bo predsednik vlade izbral za svetovalca še kakšnega ministra iz prejšnje vlade, morda celo prvega med ministri," so še dodali.

Presenečeni so tudi v SD

Pahor je s svojo odločitvijo presenetil celo člane svoje stranke. Bojan Kontič je sicer ponovil, da je imel Pahor za to tehtne razloge, "zaznati pa je nezadovoljstvo". "Ker je Rupel zdaj samo svetovalec, se pravi javni uslužbenec, ne pa funkcionar, je to vprašanje o zaupanje malce manj pomembno," pa je dejala Janja Klasinc iz SD.

V Novi Sloveniji so Pahorjevo odločitev označili kot kompromis, ki "je omogočil, da je volk sit in koza cela". "Ne glede na različne ocene dela ministra Rupla je vlada očitno ocenila, da si na zunanjepolitičnem področju ne more privoščiti notranje konfliktne situacije. Kako bo ta rešitev v praksi delovala, pa je v tem trenutku težko napovedati," so zapisali.

Na zunanjem ministrstvu so v odzivu na odločitev premiera medtem zapisali, da gre za kadrovsko odločitev in jo kot tako spoštujejo. Ob tem so prepričani, da bo sodelovanje med zunanjim ministrom Žbogarjem in Pahorjem kot tudi sodelovanje med MZZ in kabinetom predsednika vlade še naprej konstruktivno in v dobro enotni slovenski zunanji politiki.