Če je bilo omenjenih 390.000 evrov zagotovljenih s ponedeljkovim sprejetjem rebalansa proračuna, pa se druga nakazila Narodnemu domu stekajo kar iz prvotnih, za letošnje leto redno načrtovanih 295.529 evrov za EPK. Čeprav ta denar ni bil nikoli namenjen za takšno programsko financiranje.

Za kaj gre denar

To dejstvo razkriva besedilo občinskega proračuna za letošnje leto, ki ga je mestni svet sprejel 29. februarja. V njem je podrobno opisano, za kaj naj bi se letos porabil denar iz postavke EPK. Po teh navodilih je denar namenjen za pripravo gradiv za kandidaturo, za odkup spletnih strani, zaščito logotipa, za stroške zagovorov v Bruslju in za ustanovitev organizacije, ki bo vodila ta pomembni kulturni in turistično-gospodarski projekt. Financiranje kulturno-umetniških programov ni v besedilu omenjeno niti z besedo.

Umetniškim programom javnih zavodov (mednje sodita poleg Narodnega doma še MKC in SNG Maribor) bo občina letos namenila 1,619.796 evrov. V tem delu proračunskega gradiva je tudi zelo zanimivo stališče občinske uprave. Zapisano je tako: "V okviru razpoložljivih sredstev proračuna 2008 ni možno financirati dodatnih zaposlitev in povečevati programskih stroškov (Narodnega doma, op.p.), kar je sicer predlagal zavod."

Brez zaposlitve in pokrivanja programskih stroškov

Ista občinska uprava, ki v začetku leta ni marala ali mogla zagotoviti dodatnega denarja za programe Narodnega doma, je zdaj "našla" denar v postavki EPK, in sicer ne samo za poplačilo izgube Festivala Maribor. V obrazložitvi rebalansa, kjer občinska uprava zagovarja, zakaj si Narodni dom zasluži dodatnih 390.000 evrov, je zapisano, da se z denarjem v tej postavki letos "že sofinancira kakovostna rast in razvoj nekaterih programov v okviru Festivala Lent ter animacijski in izobraževalni program za mlade".

Ker nas je zanimalo, kateri so ti programi in koliko denarja so dobili, smo na občini zahtevali podatke, kako je doslej trošila denar iz postavke EPK. Nina Bulatović, ki po pooblastilu župana Franca Kanglerja vodi občinski urad za kulturo in mladino, je sporočila, da je občinska uprava doslej porabila 114.367 evrov. Za odnose z javnostmi je porabila 13.592 evrov, za promocijo EPK 61.227 evrov, za gostovanje članov komisije EPK v Sloveniji 2643 evrov, za promocijski film o Mariboru 12.000 evrov, aprilska predstavitev v Bruslju je občino stala 23.448 evrov, potni stroški za novembrski zagovor pa so znašali 1414 evrov.

Več denarja za Art camp

S kar 105.000 evri je občina dofinancirala dva programa Narodnega doma, Art camp, ki je nadgradnja bivšega otroškega Lenta in Kulturno-izobraževalno središče. To je projekt Narodnega doma, s katerim skuša animirati mladino po vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, da bi obiskovali kulturne prireditve v mestu. A to še ni vse. Občina namerava letos porabiti še 35.000 evrov za stroške dela začasnega sekretariata za EPK, ki mu predseduje Vladimir Rukavina - Gogo, direktor Narodnega doma Maribor. Ker ima ta začasni sekretariat sedež v omenjenem zavodu, bo občina poplačala tudi "funkcionalne stroške sekretariata na lokaciji v Narodnem domu."

Za nepredvidene stroške bo do konca leta na računu EPK ostalo 41.000 evrov, je še dodala Bulatovićeva.