Širca meni, da je Simoniti vstopil na ministrstvo "v manj spolzkem času", ker je bila takrat gospodarska situacija v Sloveniji lažja. Kot je priznala, se recesije nekoliko boji v smislu, da bo vplivala tudi na kulturo. A kljub temu ocenjuje, da so "nastavitve dobre" in da bo takšna tudi prihodnost.

Letošnje leto je, kot je dejala, "kar zaključeno", v prihodnjem letu pa se bo ukvarjala z nalogami, ki so znane že od prej. Pri tem je omenila predvsem naloge, vezane na določene investicije, na kulturni tolar in na novoustanovljeno agencijo za knjigo. Na področju filma jo, kot je odgovorila na novinarsko vprašanje, čaka "neko nedokončano delo". Po njenih besedah je bilo sicer narejenih že precej izhodišč, gotovo pa je kinematografijo treba urediti tudi na zakonski ravni.

Na vprašanje, koga še namerava povabiti v svojo ekipo, je najprej izrazila veselje, da se je Stojan Pelko, sicer magister filozofije in doktor socioloških znanosti, odločil prevzeti funkcijo državnega sekretarja. O novih kadrih znotraj kabineta pa se bosta odločala v prihodnje, "kolikor je sploh manevrskega prostora, ker je ministrstvo v zadnjih dnevih kar veliko zaposlilo".

Na vprašanje, kdaj bo uredila razmere na Slovenski tiskovni agenciji in RTV Slovenija, je odgovorila, da so v koalicijski pogodbi dali veliko težo ureditvi razmer na STA, pa tudi zakonu o RTV Slovenija in medijskemu zakonu. Vendar tega ni mogoče urediti čez noč, pač pa "je potrebno vse rešitve iskati skozi dialog, skozi odprto komunikacijo, ne na silo in tudi ne na način, ko se zakone piše na hitro".

Simoniti je ocenil, da pušča ministrstvo v dobri kondiciji, zato ne bi rad, da "se išče alibi za prihodnost" v tem, da je bila njegova pozicija kaj lažja. Po njegovem mnenju so na ministrstvu veliko naredili, sredstev pa seveda nikoli ni dovolj. Vendar teh sredstev nikoli ni dovolj na nobenem ministrstvu, je poudaril. Na vprašanje, ali bi kaj spremenil, pa je odvrnil, da ničesar ne obžaluje. "Vsekakor pa bi človek, ki pride iz nepolitike v politiko, lahko drugače zastavil."

Novinarji niso zaobšli nedavne tožbe, s katero je tednik Mladina ovadila zdaj že bivšega ministra zaradi Blejskega otoka. Simoniti je ni bral, podpis sporazuma pa je ocenil kot pravilen, ker je "rešil stvari, ki so bile nakopičene desetletja". "To, da se javljajo ljudje iz določenih krogov, pa vidim bolj kot napad name, napad na Cerkev, kar se mi zdi, da je slab znak in slaba popotnica za prihodnost." Širca je ob tem dodala, da bo odločitev treba preveriti tudi s pravnega vidika, saj gre "tudi v simbolnem pomenu za zelo pomemben objekt".