Novakova, ki je ostala po umiku kandidature župana Dolenjskih Toplic Francija Vovka edina kandidatka za predsedniško mesto, je prepričala 207 delegatov (28 glasovnic je bilo neveljavnih). Novi podpredsedniki stranke so postali nekdanji poslanci Jožef Horvat, Anton Kokalj in Marjeta Uhan, predsednica sveta stranke pa ministrica za visoko šolstvo v odhajanju Mojca Kucler Dolinar.

Kot je v svojem govoru poudarila Ljudmila Novak, si v stranki ne želijo zgolj vrnitve v parlament, temveč želijo postati ena najboljših in najmočnejših strank na desnici. Le tako bo namreč spet mogoče sestaviti desnosredinsko vlado. Po besedah Novakove analize kažejo, da je realna možnost njihove stranke okoli 15 odstotkov. "Za NSi 21. september ni konec, pač pa nov začetek, ker poznamo rešitve. Za vsako krizo pride tudi očiščenje," je prepričana. Ob tem je opozorila, da za njihovo prepoznavnost ni dovolj, da imajo v imenu stranke besedo krščanska, to se mora poznati tudi v njihovih odločitvah, predvsem pa v njihovem življenju. S tem imenom so namreč še bolj izpostavljeni, od njih se zahteva več kot od drugih strank, ki imajo druge predpostavke. Novakova pa se je tudi vprašala, kakšno je razmerje krščanske ljudske stranke do Cerkve. In odgovorila, da politična stranka s takšno karakteristiko ni del Cerkve in njene hierarhije in tudi ne more odločati o tem, kaj se dogaja v Cerkvi. Zato tudi ne more biti kriva za tisto, kar se očita cerkvenim oblastem.

Čeprav se je napovedovala predsedniška tekma med Novakovo in Francijem Vovkom, ki je bil pred tremi leti tudi protikandidat Andreja Bajuka, pa je Vovk na koncu svojega predstavitvenega govora umaknil kandidaturo. Umik je pospremil z besedami: "Moj čas očitno še ni prišel, zato mi dovolite, da ustrežem vsem tistim, ki zmotno razumejo poenotenje stranke izključno v obliki enega kandidata za predsednika." Pozneje je pojasnil, da ni bilo pritiskov, je bilo pa veliko tudi zelo neposrednih nasvetov, da bi bilo dobro, da se umakne. Pa tudi sam je ocenil, da nima nobenih možnosti, da postane predsednik NSi, a četudi bi za par glasov razlike zmagal on ali Novakova, to za NSi ne bi bilo dobro. Sicer pa se Vovku Novakova ne zdi ustrezna predsednica, še zlasti je prepričan, da sesute stranke ni mogoče voditi iz Bruslja. Na ta očitek je Novakova odgovorila, da je nekdo (torej prvak SD Borut Pahor, op. p.) iz Bruslja zelo uspešno vodil stranko. Prav tako so se Vovkovi očitki nanašali na prezgodnji kongres, saj bi se morali temeljito pripraviti na delo v globoki krizi. Novakovi pa je dal nalogo, da NSi prihodnje leto dobi dva evropska poslanca, na lokalnih volitvah 12 županov in da se leta 2012 stranka ponovno prebije v parlament.

Med bolj kritičnimi do dela stranke v minulem obdobju je bil evropski poslanec Lojze Peterle. Kako je mogoče, da od nekoč zmagovite stranke pridemo do zunajparlamentarne stranke, se je vprašal. In kot enega od razlogov navedel odsotnost notranjega dialoga. Če je kdo mislil drugače, so ga namreč obsodili. Peterle je tudi prepričan, da vodstvo stranke ni izkoristilo vseh znotrajstrankarskih potencialov. Tako so nekateri člani v pismu pred volitvami ponudili, da močneje združijo svoje sile, a to ni bilo upoštevano.