"Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala tudi dve informaciji, informacijo ministrstva za zunanje zadeve in informacijo urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu o položaju slovenske manjšine v Italiji. Rezultat te obravnave in teh informacij je dokument Promemoria o položaju slovenske manjšine v Italiji, ki ga bo slovenska vlada poslala italijanski vladi in v katerem bo jasno izražena zahteva, da se kljub temu, da razumemo naravo varčevalnih ukrepov v sosednji Italiji, položaj slovenske manjšine zaradi tega ne sme poslabšati," je dejal Janša na novinarski konferenci po seji vlade.

Slovenski premier je ob tem še dodal, da gre za relativno gledano tako majhne zneske v celotnem varčevalnem paketu italijanske vlade, da nadomestitev teh sredstev za manjšino prek drugih naslovov zagotovo ne bi smela biti tudi v tem položaju nikakršen problem za italijansko vlado.
V zadnjem času je italijanska vlada sprejela oziroma napovedala vrsto sprememb v zvezi z varčevalnimi ukrepi, ki bi manjšino močno prizadele, če bi jih v celoti uveljavljali. Ti ukrepi zadevajo predvsem šolsko reformo ter financiranje dejavnosti oziroma ustanov manjšine.

Kot so sporočili iz urada vlade za komuniciranje, se je vlada danes glede šolske reforme v Italiji seznanila z zagotovili pristojne ministrice v italijanskem parlamentu, da bodo upoštevali specifično stanje slovenske manjšine. V vladi pričakujejo da bodo tem zagotovilom sledili tudi dejanski ukrepi, da se ohrani sedanje stanje na šolah s slovenskim učnim jezikom v tržaški in goriški pokrajini ter na dvojezični šoli v Špetru v Beneški Sloveniji.

Glede financiranja dejavnosti in ustanov slovenske manjšine je vlada izrazila pričakovanje, da bo Italija spremenila postavke v državnem proračunu, ki predvidevajo izdatno krčenje prispevkov za slovensko manjšino, kar bi bistveno ohromilo njene kulturne in druge dejavnosti. Vlada pričakuje, da bo vlada Italijanske republike zagotovila slovenski manjšini vsaj sredstva, ki so bila predvidena že v prejšnjim triletnem finančnem proračunu, obenem pa, da z morebitni krčenji finančnih dotacij zakonov o založništvu in o gledališčih ne bi prizadeli medijev in gledališča Slovencev v Italiji.

Vlada je tudi izrazila zaskrbljenost zaradi zamud pri izvajanju zakona za zaščito slovenske manjšine glede vidne dvojezičnosti, za kar je pristojen predsednik deželne vlade Furlanije Julijske krajine in zaradi poskusov, da bi s priznavanjem nekakšnih slovanskih govoric v Videmski pokrajini odrekali tem prebivalcem pripadnost slovenski manjšini, ki jo je leta 2001 jasno potrdil zaščitni zakon.

Vlada je vzela na znanje tudi, da so predstavniki zunanjega ministrstva ob več priložnostih že seznanili italijansko stran z vsemi temi vprašanji. Ministra za zunanje zadeve je pooblastila, da italijansko stran uradno seznani s pričakovanji Slovenije, da novi ukrepi ne bodo prizadeli slovenske manjšine v Italiji in njenih institucij ter da bodo pristojne oblasti v celoti izvajale zaščitni zakon.