Kot je pojasnil član pogajalske skupine SD Miloš Pavlica, pogajalci na današnjem sestanku "trdo delajo" in brez zapletov postopoma usklajujejo posamezne točke vsebine koalicijske pogodbe. Pogajanja se danes po vsej verjetnosti še ne bodo končala, pogajalski skupini pa jih bosta nadaljevali v torek.

Član pogajalske skupine DeSUS Vili Rezman pričakuje, da bodo vsebinski del koalicijske pogodbe uskladili lažje kot kadrovski, čeprav so tudi pri vsebinskih vprašanjih posamezna različna stališča, denimo do porabe sredstev, prenesenih s Kapitalske družbe (Kad). V DeSUS bodo vztrajali, da morajo biti zdravstveni programi plačani iz zdravstvenih sredstev, pravi Rezman. Pavlica pa poudarja, da oboji vidijo sredstva Kada kot stabilizator pokojninske blagajne, zato pričakuje, da bodo našli rešitev.

Pogajalski skupini sta se začeli usklajevati ob 16. uri, potem ko sta Pahor in Erjavec sklenila, da nadaljujeta prekinjena koalicijska pogajanja. Pahor se je sicer s predsednikoma predsednikom Zaresa Gregorjem Golobičem in predsednico LDS Katarino Kresal glede vsebine pogodbe že bolj ali manj uskladil, nekatera vprašanja pa so pustili odprta, da bi v pogajanja lahko enakopravno vključili tudi DeSUS.

Med pomembnejšimi vprašanji, o katerih se danes usklajujeta pogajalski skupini, je tudi modernizacija pokojninskega sistema. Erjavec je denimo napovedal, da bodo v DeSUS glede vsebine koalicijske pogodbe vztrajali, da se izboljša položaj upokojencev z najnižjimi pokojninami, pri čemer pa večjih težav ne pričakuje.

Kadrovske rešitve v koalicijski pogodbi sicer zaenkrat ostajajo odprte, o njih se bodo predsedniki morebitnih koalicijskih strank še pogajali.

Verjetni mandatar Borut Pahor: "Ovir za nadaljevanje pogajanj ni več"

Verjetni mandatar Borut Pahor in predsednik DeSUS Karl Erjavec sta sklenila, da se bo DeSUS kot enakopravna partnerica vrnila v prekinjena koalicijska pogajanja, s čimer po Pahorjevih besedah ovir za nadaljevanje pogajanj ni več. Pogajalski skupini strank bosta z usklajevanjem nadaljevali danes, medtem ko kadrovska vprašanja še ostajajo odprta.

Kot je po srečanju z Erjavcem pojasnil Pahor, sta sklenila, da se DeSUS kot enakovreden in enakopraven partner vrne v pogajanja, ki so bila prekinjena minuli teden. Danes ob 16. uri se bosta pogajalski skupini obeh strank tako začeli usklajevati o odprtih vprašanjih koalicijske pogodbe. Kot je pojasnil Pahor, so se s predsednikom Zaresa in predsednico LDS, Gregorjem Golobičem in Katarino Kresal, glede vsebine pogodbe že bolj ali manj uskladili, nekatera vprašanja pa zaradi DeSUS pustili odprta.

Tudi Erjavec je izrazil zadovoljstvo

"Ovir za nadaljevanje pogajanj ni več," je poudaril Pahor in izrazil zadovoljstvo, da je do dogovora z Erjavcem prišlo. Napovedal je, da bodo najprej dokončali pogajanja med SD in DeSUS, sledil pa bo sestanek predsednikov vseh štirih morebitnih koalicijskih strank.

Tudi Erjavec je izrazil zadovoljstvo nad nadaljevanjem pogajanj, saj meni, da Slovenija čim prej potrebuje vlado, ki bo imela zadostno podporo. Glede vsebine koalicijske pogodbe bodo v DeSUS vztrajali, da se izboljša položaj upokojencev z najnižjimi pokojninami, pri čemer večjih težav Erjavec ne pričakuje.

Kadrovska vprašanja ostajajo odprta

Glede kadrovskih zadev pa koalicijska pogodba ostaja odprta in bodo pogajanja še trajala, je napovedal Erjavec. V DeSUS si sicer želijo enega izmed državotvornih resorjev, a tudi to je po Erjavčevih besedah predmet pogajanj. Predsednik DeSUS sicer pričakuje, da bodo glede na volilni izidi tudi ustrezno razporejeni po ministrskih resorjih.

Tudi Pahor je pojasnil, da kadrovskih vprašanj z Erjavcem še nista dorekla, pomembno pa je, da se nadaljuje vsebinski del pogajanj. Glede razdelitve mest v vladi sicer pravi, da izid volitev pri tem gotovo predstavlja neko usmeritev. "A to ni zakonitost, mimo katere ne bi mogli iti, če ugotovimo, da so na razpolago ljudje, ki ne sodijo v nobeno stranko, bi pa lahko kompetentno opravili svoje delo."