Erjavec je povedal, da je bil njegov današnji sestanek s Pahorjem zelo kratek. "Prvi stavek je bil, da lahko izberem katero koli ministrstvo si želim, ne morem pa biti minister za obrambo," je pojasnil in dodal, da gre za ultimat in izključujočo potezo, ki ni v skladu z načelom enakopravnosti. "Če gredo pogajanja v takšno smer, da so postavljeni ultimati, potem nima smisla, da se pogajamo naprej," je poudaril.

DeSUS se bo o tem, kako naprej, odločala v ponedeljek, ko bo zasedel izvršni odbor stranke, je pojasnil Erjavec. Na vprašanje, ali se lahko zgodi - če bosta on in Pahor vztrajala na svojih stališčih - da DeSUS ne bo v koaliciji, je odgovoril, da se to lahko zgodi. Stališče DeSUS je, da stranka obdrži položaje, ki jih že ima, je pojasnil Erjavec in dodal, da je stranka enotna.

Pahor: DeSUS-a morda ne bo v koaliciji

Pahor je pojasnil, da sta danes z Erjavcem nadaljevala neformalni krog pogovorov, ki se je začel s kadrovskimi vprašanji. Erjavec je ob tem nadaljevanje vsebinskih in kadrovskih pogovorov o koalicijski pogodbi pogojeval z zahtevo, da tudi v prihodnjem mandatu ostane obrambni minister, kar pa je Pahor zavrnil. Erjavec je zato pogajanja začasno prekinil.

Kot je v izjavi za medije pojasnil Pahor, ni razlogov, da bi Erjavec ravnal drugače, kot ravnata predsednik Zaresa Gregor Golobič in predsednica LDS Katarina Kresal, ki pogojev za začetek kadrovskih pogovorov ne postavljata. "Tako da se mi s tega vidika njegovo pogojevanje ni zdelo ustrezno," je razlog za zavrnitev Erjavčeve zahteve pojasnil Pahor.

Predsednik SD še ugotavlja, da je storil prav, ko je bistveno pospešil proces pogovorov o koalicijski pogodbi. Tako namreč po njegovem mnenju ostaja še dovolj časa in manevrskega prostora, da se zaplet, ki ga je sicer pričakoval, razreši. A na vprašanje, ali je mogoče, da stranke DeSUS v novi vladi ne bo, odgovarja: "Da, to je možno."

Pahor je ob tem še pojasnil, da danes že ves dan potekajo pogovori z Zaresom in LDS o vsebinskem delu koalicijske pogodbe. V sredo je začel tudi pogovore o kadrovskem delu z Golobičem, v petek pa jih bo nadaljeval s Kresalovo. "Moja ambicija je še vedno, da tisti, ki imamo interes za to, v tem tednu razčistimo vprašanja, ki so povezana z vsebinskim delom in nadaljujemo s pogovori o kadrovskem delu," je še poudaril.

Rezman: Nekatera ministrstva so že "rezervirana"

Po besedah Vilija Rezmana vidijo v DeSUS-u težavo tudi v tem, da so nekatera ministrstva že "rezervirana" ter da so "nekateri kadrovali ministrske kandidate iz naše kvote, ne da bi se z njimi sploh pogovarjali".

Rezman izpostavlja tudi zavrnitev Karla Erjavca kot kandidata za obrambnega ministra, ki ga najbolj zavračajo v LDS in Zares. "Mi pa sodimo, da se pogajanja ne morejo začeti z izključevanjem in ultimati, ampak na ta način, da se najprej ponudijo kadri v razmislek in se potem poskuša doseči konsenz," poudarja Rezman.

Sestanek pogajalskih skupin je tako prestavljen, v DeSUS pa čakajo, da jih bo Pahor znova povabil na razgovor. Rezman še poudarja, da se je stranka za vstop v koalicijo že izrekla in te odločitve organov stranke ne more preklicati ne predsednik ne poslanska skupina.