Zgodba sega v leto 2002, ko je bil Golob vicekonzul na veleposlaništvu v Zagrebu. Ker je opozoril na - kot je prepričan - nezakonitosti v vizumskem poslovanju MZZ, je bil premeščen na novo delovno mesto v notranjo službo ministrstva. Na premestitev se je pritožil, a ker se ni zglasil na novem delovnem mestu, mu je ministrstvo odpovedalo delovno razmerje.

Diplomat se je pritožil in sodišče je na prvi stopnji razveljavilo sklep MZZ o prenehanju delovnega razmerja zaradi neupravičenih izostankov z dela in ugotovilo, da Golobu delovno razmerje na MZZ ni prenehalo. Ob tem je določilo, da je ministrstvo dolžno pozvati Goloba nazaj na delo in mu za čas nezakonitega prenehanja delovnega razmerja obračunati plačo skupaj s pripadajočimi obrestmi ter mu v delovno knjižico vpisati delovno dobo za čas nezakonitega prenehanja delovnega razmerja.

MZZ se je obrnilo na sodišče druge stopnje, a je to potrdilo sodbo sodišča prve stopnje in se strinjalo z njegovimi pravnimi zaključki. Zunanje ministrstvo pa še ni odnehalo. Zoper pravnomočno sodbo je vložilo revizijo, ki jo je vrhovno sodišče minuli mesec zavrnilo.

MZZ: Sodbo sodišča smo že izvršili

Z MZZ so danes zatrdili, da "spoštujejo in izvršujejo pravnomočne sodbe vseh sodišč v vseh zadevah", glede nedavne sodbe vrhovnega sodišča pa pojasnili, da je ministrstvo pravnomočno sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani iz junija 2007 že izvršilo.

Kot so sporočili, je MZZ na osnovi te sodbe Goloba namreč takoj pozval nazaj na delo, mu v delovno knjižico vpisal manjkajočo delovno dobo, mu ponudil v podpis pogodbo o zaposlitvi in mu povrnil pravdne stroške. MZZ je izvršil tudi tisti del sodbe, ki določa, da je treba Golobu za čas, ko ni bil v delovnem razmerju z ministrstvom, izplačati razliko v plačah, so zapisali.

"V kolikor bi Peter Golob ocenjeval, da mu MZZ ni izplačal zneska, kot je določen v sodbi sodišča, ima na razpolago vsa pravna sredstva, da denar izterja od ministrstva za zunanje zadeve, vendar tega do sedaj še ni storil," so še zapisali.

Golob ocenjuje, da bo moralo ministrstvo za svoje ravnanje in pritožbe odšteti več kot 150.000 evrov. Ministrstvo ga je sicer po pravnomočni sodbi višjega delovnega in socialnega sodišča takoj pozvalo nazaj na delo in mu tudi izplačalo plačo oziroma razliko v plači za čas nezakonitega prenehanja delovnega razmerja, A v višini, kot da bi razporeditev na delovno mesto v Ljubljano uspela, in ne v višini prihodkov, ki jih je dobival v Zagrebu. Golob pa vztraja, da je bilo v obeh pravnomočnih sodbah, torej tako v pravnomočni sodbi o prenehanju delovnega razmerja kot v pravnomočni sodbi o prerazporeditvi, pojasnjeno, da ga niso premestili iz Zagreba v Ljubljano. Zato je prepričan, da mu mora ministrstvo plačati razliko. "Oba poskusa razporeditve iz Zagreba v Ljubljano nista uspela, in če nista uspela, pomeni, da sem še vedno na delovnem mestu v Zagrebu," vztraja Golob. Ob tem pričakuje, da denar ne bo šel iz žepa davkoplačevalcev, in dodaja, da zakon o javnih uslužbencih predvideva, da v primerih, ko je bila storjena škoda iz malomarnosti, to poravna povzročitelj.