Virant je v izjavi za mediji pojasnil, da plačna reforma v javnem sektorju ni njegov osebni projekt, ampak so se ga lotile že prejšnje vlade. Kot je dejal, se je reforma začelo leta 2002 v času vlade Janeza Drnovška, ko so bili postavljeni vsi temeljni parametri, ki se jih je po Virantovih besedah držala tudi vlada Janeza Janše. "Ta vlada je projekt le izpeljala," je poudaril minister.

Po Virantovih besedah sta bili vladna in sindikalna stran leta 2004, ko je sam prevzel pogajanja, "daleč narazen". Pojasnil je, da je na začetku pogajanj sindikatom ponudil možnost bolj decentraliziranega pristopa pri novem plačnem sistemu, "a so sindikati to pobudo ostro zavrnili".

"Vsi so vztrajali ne enotnem sistemu, le sindikat Fides je bil za ločena pogajanja po panogah," je dejal in dodal, da bi verjetno prišlo do socialnih nemirov v javnem sektorju, če leta 2004 ne bi nadaljevali pogajanj. Kot je poudaril minister, so bile plače v javnem sektorju "praktično zamrznjene" od leta 2002, medtem ko se plače v gospodarstvu zrasle za 12,5 odstotkov več kot v javnem sektorju.

Glede očitkov guvernerja Banke Slovenije (BS) Marka Kranjca o visokih stroških novega sistema je Virant dejal, da je cena novega plačnega sistema vzdržna. Plače v javnem sektorju se bodo po njegovih besedah povečale do marca 2010 v povprečju med 13,5 in 14,5 odstotka. "Vpliv te rasti na inflacijo je minimalen, zgolj nekaj desetink odstotne točke," je prepričan minister.

Ob tem je pojasnil, da je nov plačni sistem začel veljati ravno septembra zato, ker so se sindikati dogovorili, da bodo prva izplačila po novem sistemu najpozneje v treh mesecih po podpisu kolektivnih pogodb, ki so bile junije. Po Virantovem mnenju to z vidika uveljavitve novega plačnega sistema ni napaka, "z vidika politične taktike pa je to verjetno napaka".

Zatrdil je, da so vedeli, da bodo težave pri sami implementaciji samega sistema "in da bodo nezadovoljne skupine preglasile zadovoljne". Prav tako je dejal, da so vedeli, da bo opozicija izkoristila te težave. Omenil je tudi stavko 37 srednjih medicinskih sester, "do katere nazadnje sploh ni prišlo in ki je bila številka ena v vseh poročilih".

"Ne zanikam probleme," je poudaril Virant in pojasnil, da so bili nekateri problemi prezrti tako z vladne kot sindikalne strani. Pri tem je navedel problem srednjih medicinskih sester. Meni tudi, da vodstva javnih zavodov svojim zaposlenim niso pojasnili prehoda v nov plačni sistem.

Po njegovih zatrdilih je nov plačni sistem bolj pregleden od prejšnjega, "ki je bil kaotičen in nepregleden". Dodal je, da je prejšnji sistem temeljil na izplačevanju dodatkov, pri čemer so se nekateri dodatki izplačevali brez pravne podlage. Virant meni, da nov plačni sistem ni tog, ampak da daje veliko fleksibilnost. "Visok odstotek plače je odvisen od delovne uspešnosti," je poudaril.

Glede sekretarja republiškega odbora Sindikata državnih in družbenih organov Slovenije Draga Ščernjaviča, ki je danes dejal, da so zaposleni so od nove plačne politike pričakovali več, je minister povedal, da so plače določene v kolektivnih pogodbah. Te so podpisali vsi reprezentativni sindikati, tudi sindikat, ki ga vodi Ščernjavič, je dodal Virant.

Meni, da je Ščernjavičeva "baza pričakovala več". Ob tem je pojasnil, da so "vezani na finančne okvire, ki jih nismo mogli preseči". Virant je prepričan, da je nov plačni sistem "okvir, ki bo, z majhnimi spremembami, držal dalj časa". Pri tem je odsvetoval izločitev nekaterih skupin, kot so zdravniki, sodniki in univerzitetni učitelji, iz enotnega sistema.

O Pahorjevih napovedih, da bo v primeru morebitne zamenjave direktorjev direktoratov zahteval pisne utemeljitve, je Virant pojasnil, da ta pisna utemeljitev ni inovacija. Pri krivdni razrešitvi je že sedaj nevestno dejanje potrebno dokazati, je dodal. Minister meni, da se bo moral Pahor sedaj držati svojih obljub glede kadrovanja. "Skrbno bomo spremljali, kako bo to potekalo v praksi," je poudaril.

Virant podpira Pahorjev predlog o zmanjšanju nadomestila bivšim funkcionarjem z 12 na šest mesecev. "Če bo to Pahor vezal na zaupnico, je to pogumno dejanje," je prepričan minister.