Kot kažejo ankete, Obama povečuje prednost pred McCainom. Demokrat po podatkih televizije NBC ter ameriške tiskovne agencije AP zanesljivo vodi v 21 državah s skupaj 264 elektorskimi glasovi. Za zmago na volitvah jih je potrebno zbrati 270. To pomeni, da mora McCain zmagati v skoraj vseh šestih državah, kjer tekma še ni odločena. Druge televizije in agencije imajo malce drugačne izračune, vendar v vseh zanesljivo vodi Obama.

Zadnja nacionalna anketa televizije CNN kaže, da Obama vodi pred McCainom za osem odstotkov, in sicer 53 proti 45 odstotkom. Podpora sedanjemu ameriškemu predsedniku Georgu Bushu pa je sedaj izenačena s tisto predsednika Richarda Nixona na višku škandala Watergate (24 odstotkov), 60 odstotkov Američanov pa meni, da bo na volitvah zmagal Obama. Pri gospodarstvu Obama vodi pred McCainom za 18 odstotkov in zato ne preseneča, da so se v kampanji senatorja iz Arizone odločili za negativno kampanjo.

Nerodno je le to, da so McCainovi svetovalci, sicer anonimno, ameriškim medijem priznali, da morajo spremeniti temo, ker bodo izgubili, če bo ekonomija ostala najpomembnejše vprašanje. Obamov štab je prepričan, da negativna kampanja ne bo delovala in je znamenje obupa. Ne glede na to se nadaljuje od sobote naprej, ko je Palinova obtožila Obamo druženja s teroristi. Mislila je na 60-letnega Williama Ayersa, ki ga je privlekla na dan že demokratska senatorka Hillary Clinton. Ayers je v 60. letih prejšnjega stoletja ustanovil organizacijo "Weather Underground", ki jo je FBI razglasil za teroristično, ker je načrtovala bombne napade na Pentagon in kongres zaradi vietnamske vojne.

Ayers sam ni bil nikoli v zaporu in je danes profesor v Chicagu, kjer je srečal Obamo, s katerim sta poleg ostalih bila tudi skupaj člana nekega dobrodelnega odboru. Kakšne tesnejše zveze od bežnega poznanstva pa doslej v ZDA ni uspelo še nikomur odkriti. Palinova je s pomočjo konservativnega kolumnista New York Timesa Williama Kristola pogrela tudi Obamove zveze z nekdanjim pastorjem Jeremiahom Wrightom, ki je oster kritik ameriške politike.

Obamova kampanja za razliko od demokratskih predsedniških kandidatov leta 2000 in 2004 napadov ne prenaša s sklonjeno glavo. Obama je v ponedeljek dejal, da ne bodo nikoli prvi udarili, ampak bodo zadnji zagotovo. Že v nedeljo je bil na voljo kratki film o McCainovi vpletenosti v enega največjih finančnih škandalov v zgodovini ZDA, zaradi katerega je leta 1989 prišlo do množičnega propadanja hranilnic in posojilnic, ki so davkoplačevalce stali več milijard dolarjev. McCain ni bil obtožen, ampak je skupaj s štirimi demokratskimi kongresniki šel v zgodovino, kot eden od tako imenovanih "Keating 5", ki so prejemali denar od obsojenega glavnega igralca v škandalu Charlesa Keatinga. McCain se je v ponedeljek pridružil Palinovi, ki je Obamo napadala na Floridi, Obama pa je odgovoril v Severni Karolini, kjer se je pripravljal na današnje soočenje na univerzi Belmont v Nashvilleu v zvezni državi Tennessee in dejal, da McCain sprevrača pozornost z ekonomije, kar so priznali tudi njegovi sodelavci.

Glavna tema bo gospodarstvo, kar bolje leži Obami, vendar pa je format "town hall" ali pogovor z občinstvom v korist McCainu, ki ima s tem več izkušenj od Obame. Povezovalec 90 minutnega soočenja bo voditelj televizije NBC Tom Brokaw, ki bo zastavljal vprašanja gledalcev po ZDA, predvsem pa dovolil spraševati občinstvu v dvorani. Za McCaina, ki se je na soočenje pripravljal na svojem ranču v Sedoni v Arizoni, bo to verjetno zadnja priložnost, da spremeni tekmo v svojo korist. Zadnje soočenje med kandidatoma bo v sredo 15. oktobra na univerzi Hofstra v Hempsteadu na Long Islandu v New Yorku.