MOL je v osnutku odloka opredelila, da bo nadzor nad javnimi površinami opravljal mestni inšpektorat, ki je pristojen tudi za izdajanje kazni. Tako bo denimo 40 evrov plačal lastnik psa, ki bo svojega hišnega ljubljenčka v središču mesta sprehajal brez povodca ali za njim ne bo počistil iztrebkov, sto evrov pa bo moral plačati, če se bo pes kopal v fontani. Kazen 40 evrov bo doletela tistega, ki bo odvrgel papirček na cesto, sto evrov pa bo moral plačati tisti, ki bo na javnih cestah odlagal smeti, tam mešal beton, odmetaval snovi v odtočne jarke, pisal, risal ali plakatiral po mostovih, podhodih, fontanah, klopeh, stojalih za kolesa in zabojnikih.

Precej višje kazni so opredeljene za pravne osebe. Tako bo moral organizator javnih prireditev, ki po prireditvi ne bo pospravil za seboj, plačati kar od 10.000 do 30.000 evrov kazni. Enaka globa bo doletela vlagatelja in naročnika gradbenih del, ki bosta s prevozom naročenega gradbenega materiala povzročila nesnago na cesti, kar 500 evrov pa bo moral plačati voznik tovornjaka, s katerega se bo stresal material.

Zanimiva je tudi določba, da morajo lastniki zemljišč svoje parcele vzdrževati tako, da ne kazijo lepega videza okolice in se iz njih ne širijo odpadki ali veje na javno površino ali sosednja zemljišča. "Travo na zemljiščih, ki mejijo na javne površine, morajo negovati tako, da ni višja od 20 centimetrov," piše v osnutku odloka. Kot kaže, prav zanemarjena zemljišča povzročajo kar nekaj nejevolje med občani. Na naše uredništvo se je namreč že večkrat obrnil bralec, ki pravi, da lastnik posesti na Jamovi ulici v Ljubljani sploh ne skrbi za zemljišče, saj se drevje razrašča čez ograje k vse bolj razjarjenim sosedom. Lastniki takih parcel bodo torej odslej kaznovani z globo v višini 200 evrov, če gre za pravno osebo, pa bo kazen znašala od 500 do 2500 evrov.

Za čistočo in urejanje vseh javnih površin - tako cest kot tudi parkov, zelenic, gozdov in drugega - bo odslej skrbela Snaga, javno podjetje. Snaga bo pobirala odpadke in tudi gnojila ter obrezovala drevje, kosila trave in skrbela za zatiranje rastlinskih škodljivcev. Do letošnje jeseni je Snaga skrbela le za ureditev cest, medtem ko so za zelene površine in gozdove skrbeli izbrani izvajalci KPL, Tisa, Dobrovita in Želva.