Teharje prav nič ne zaostajajo za drugimi svetovno znanimi taborišči smrti, ki jih žal ni nikoli zmanjkalo," je dejal celjski škof in opozoril, da spomenik, ki je bil pred štirimi leti postavljen v spomin na trpeče in umirajoče, ni dovolj.

"Če hočemo obveljati za moralni narod in pravno državo, ne more biti več resnic o tem, ali se je tukaj zgodil zločin ali ne in kdo je zanj odgovoren. Ne more biti nobenega političnega ali kakšnega drugega opravičila za moralno nesprejemljivo dejanje. Tudi ne more biti zločinov brez zločincev. Tukaj gre za sodni zaostanek posebne vrste. Teharske in druge žrtve pobojev trkajo na vrata naših ustanov za varstvo pravičnosti in čakajo na besedo o njihovi nedolžnosti ter na povrnitev dobrega imena kot nemočna vdova v evangeliju, ki smo mu prisluhnili," je med mašo, ki so se je udeležili ljudje iz vseh koncev Slovenije, poudaril celjski škof Anton Stres.

Eden od preživelih, ki je kot 16-letni fant na lastni koži izkusil zlo teharskega taborišča, je podpredsednik Slovenske nove zaveze Tine Velikonja, ki je bil na včerajšnji spominski slovesnosti glavni govornik in ni mogel mimo septembrskih volitev. "Letošnje volitve so med drugim pokazale, da je veliko katoličanov ostalo doma in tako dalo priložnost političnim potomcem tistih, ki so postavili Teharje in boljševiško državo, da politično pogubijo tistega, ki je bil nedvomno jamstvo, da bo Slovenija zorela v prostor demokratične kulture. Koliko jih je ostalo doma? Kateri zli duh ali katera hudobija jim je preprečila kretnjo, ki jo je 21. september zahteval od svobodnega in dostojnega človeka? Še več. Nekateri so se naivno prodali za skledo leče in volili tiste, ki so obljubljali raj na zemlji," je na Teharjah dejal Velikonja.