Mariborski javni zavod v bistvu doživlja enako usodo kot najemniki gostinskih lokalov v lasti UM, ki so jim prekinili najemne pogodbe in jih postavili na cesto, lokale pa je dobilo v najem podjetje, ki je v delni lasti skupine posameznikov, dobrih znancev ljudi iz najožjega vodstva univerze.

Univerzitetni apetiti so se zdaj razširili tudi na bivši dom družbenih organizacij, v katerem Izum domuje od leta 1990. Poslopje je v 90-odstotni lasti UM, Izum pa vseskozi financira vzdrževanje in adaptiranje objekta. Doslej ni bilo nobenih sporov, zapletlo pa se je po tistem, ko se je Izum nameraval lotiti gradnje novega podzemnega računalniškega centra in transformatorske postaje, ki bi omogočila dobavo večje količine elektrike. Ker univerza ni želela dati soglasja h gradbenim delom, so se odločili za adaptacijo obstoječega podzemnega objekta. "Za takšna investicijska vzdrževalna dela ni potrebno upravno soglasje," je prepričan Seljak. "Kljub temu nas je UM prijavila pristojnemu inšpektoratu, zato je gradbišče 15. septembra obiskal gradbeni inšpektor, ki je petinsko zaposlen na UM. Napačno je ugotovil dejansko stanje in ustavil gradbena dela. Zaradi suma pristranskosti smo že zahtevali njegovo izločitev iz postopka."

Po Seljakovih besedah so razmere kritične: zaradi preobremenitve je 10. septembra pregorela glavna varovalka, posledici tega sta bili nekajurni izpad Cobissa in informacijskega sistema za raziskovalno dejavnost SICRIS ter delna izguba zadnjih vnesenih podatkov. "V takšnih okoliščinah ne moremo več zagotavljati varnega in nemotenega delovanja navedenih sistemov," opozarja Seljak.

V rektoratu opravičujejo onemogočanje Izumove gradnje s prostorsko stisko, ki jo je med drugim povzročila ustanovitev treh novih fakultet. "Dolžni smo se obnašati kot dober gospodar in skrbeti za svoje premoženje," je prepričan glavni tajnik Boštjan Brumen. Dokler Izum oziroma ministrstvo za visoko šolstvo ne bo pripravljen lastništva objekta v celoti prenesti na UM, tako da bi Izum začel plačevati najemnino, ne bodo dopustili gradbenih posegov. "Glede na Seljakovo navedbo, da ne more zagotavljati izvajanja javne službe, pričakujemo, da bo podal odstopno izjavo. Če pa ne odstopi, to pomeni, da lahko Izum še naprej posluje; v tem primeru so njegove navedbe o ogroženosti poslovanja neresnične in od njega pričakujemo takojšnje opravičilo," je še dejal Brumen.

Ali se bo Seljak opravičil ali odstopil? "To je umazano izseljevanje, od MVZT pričakujem, da bo nemudoma interveniral," je dejal direktor Izuma.