Analize nekaterih agencij, ki se ukvarjajo z volilnimi napovedmi, potrjujejo splošno mnenje, da je socialdemokratom relativno zmago omogočila selitev glasov tik pred volitvami. Agencija Valicon je tako na primer ugotovila, da je skoraj tretjina volilcev Zares svoj glas oddala Pahorjevi SD. Toda hkrati naj bi Zares v zadnjem trenutku dobila približno petino glasov privržencev LDS. Nekaj je prispevala tudi višja volilna udeležba, zlasti v obeh ljubljanskih volilnih enotah in v mariborski, vendar je težko reči, da je to bistveno vplivalo na rekordni volilni dosežek SD. Približno 2 odstotka višja volilna udeležba pomeni, da je na volišča prišlo približno 30.000 volilcev, ki jih na volitvah leta 2004 tja ni bilo.

Poraz vladajoče koalicije

Čeprav je imela eno najbolj razkošnih predvolilnih kampanj, je LDS letos doživela najhujši poraz v zgodovini stranke in je komaj prestopila 4-odstotni prag za vstop v parlament, kjer ima za zdaj pet sedežev. Na začetku prejšnjega mandata je v njenih klopeh sedelo 23 poslancev, še mandat prej (leta 2000) pa rekordnih 34. Poraz LDS bo nekoliko ublažila velika verjetnost, da bo kljub skromnemu volilnemu uspehu prišla v vladajočo koalicijo, in s tem tudi možnost, da na naslednjih volitvah pridobi kakšen poslanski sedež več.

Zdaj je že mogoče reči, da med poražence sodi tudi koalicija, ki je v državi vladala do zdaj. Z 49 sedežev v parlamentu - če ne štejemo še poslancev manjšin in pri ključnih glasovanjih tudi šesterice oziroma trojice poslancev nacionalne stranke - je padla na 40 sedežev. Predvsem na račun tega, da NSi ni uspelo prestopiti 4-odstotnega praga za vstop v parlament. Z dobrih 9 odstotkov iz leta 2004, kar jo je uvrščalo celo na četrto mesto med strankami, je v nedeljo padla na 3,25 odstotka. Poslanca Alojz Sok in Jožef Horvat sta v svojih okrajih sicer dobila zavidljivih 12 oziroma 11 odstotkov, toda vsi drugi so bistveno zaostajali. Ministrica Mojca Kucler Dolinar je v svojem okraju na primer zbrala 7 odstotkov, predsednik stranke Andrej Bajuk 6,5 odstotka glasov, minister Lovro Šturm pa v Mariboru skromnih 160 glasov (1,6 odstotka).

SDS ima najbolj stabilno volilno bazo

Ker je malo verjetno, da bi njeni volilci letos glasovali za zmagovite socialne demokrate, SDS pa je večinoma ostala pri skoraj enakem odstotku, kot na prejšnjih volitvah, konkurenčna nova Krščansko demokratska stranka je dobila zgolj 0,4 odstotke, je mogoče sklepati, da je večina volilcev NSi iz leta 2004 tokrat kratko malo ostala doma, namesto njih pa je na volišča prišlo toliko več volilcev SD.

Potrdilo se je tudi prepričanje, da ima SDS najbolj stabilno volilno telo. To kaže tudi primerjava izidov po volilnih enotah. Tudi tokrat sta trdnjavi SDS ostali Gorenjska in Pomurje. V obeh so kandidati SDS dobili nekaj manj kot 32 odstotkov glasov. Podobno kot pred štirimi leti pa je SDS tudi tokrat najkrajša na Primorskem in v 3. ljubljanski volilni enoti.

Volilci ministrov ne marajo

V parlament se tudi ni uspelo uvrstiti večini drugih ministrov Janševe vlade, razen ministru za gospodarstvo Andreju Vizjaku, ki je bil na listi SDS izvoljen v Brežicah, in Radovanu Žerjavu, ki je bil na listi SLS izvoljen v Lendavi. V parlamentu tako ne bo Dimitrija Rupla, ki je bil v ilirskobistriškem okraju zmagovalec (prejel je 31,79 odstotka glasov), vendar to ni bilo dovolj za vstop v parlament, saj so ga v postojnski volilni enoti prehiteli Eva Irgl, Danijel Krivec, Zvonko Černač ter Vasko Simoniti (slednji prav tako ni izvoljen). Najbolj priljubljena ministra v Janševi vladi, Milan Zver in Gregor Virant, ter Žiga Turk so neuspešno kandidirali v volilni enoti Ljubljana Center, Zofija Mazej Kukovič v Velenju, Dragutin Mate pa v Mariboru.

Predsednika brez poslanskega sedeža

Med največjimi poraženci teh volitev sta poleg predsednika NSi Andreja Bajuka tudi predsednika DeSUS in SLS, Karl Erjavec in Bojan Šrot, ki v prihodnjem mandatu ne bosta poslanca. Čeprav je Karl Erjavec domači volilni okraj Naklo, kjer je prav tako neuspešno kandidiral pred štirimi leti, tokrat zamenjal za preizkušenega v Žalcu (v tem okraju je bil na zadnjih volitvah izvoljen Ivan Jelen, ki pa tokrat kot edini od poslancev DeSUS ni kandidiral), ni dobil dovolj glasov. V tej volilni enoti je namreč na listi DeSUS v parlament prišel slovenjgraški župan Matjaž Zanoškar. Predsednika SLS Bojana Šrota, ki je kandidiral v obeh celjskih okrajih, pa je v volilni enoti premagal Jakob Presečnik, ki bo kot edini od "starih" poslancev SLS v parlamentu tudi v novem mandatu.