Kandidati danes

Izmed finalistov lahko izpostavimo Engrotuš, ki se je konec leta 2007 izkazal kot najbolj samostojno podjetje, z absolutno najvišjimi prihodki (622.997.135 evrov), najvišjim dobičkom (18.335.540 evrov) in kot največji zaposlovalec (3.488 zaposlenih). Na drugi strani je bil Engrotuš v primerjavi z ostalimi finalisti največkrat vpleten v gospodarske spore. Vendar absolutne številke še ne povedo, katero podjetje je danes najbolj uspešno. Najvišji promet na zaposlenega je konec leta 2007 izkazoval finalist iz leta 2005, podjetje Diss, s 1.516.102 evra na zaposlenega. Najvišji čisti poslovni izid na zaposlenega pa zlata gazela izbora 2007, Elektronček, z 88.760 evrov ustvarjenega dobička na zaposlenega in najvišjo dodano vrednost 155.170 evrov na zaposlenega konec leta 2007.

Ali terja hitra rast tudi slabše plačilne navade kandidatov?

Finalisti zadnjih treh finalnih izborov, glede na Bonitete.si Plačilni indeks, v povprečju plačujejo z 8 do 15-dnevno zamudo v obdobju od leta 2005 do prve polovice leta 2008. Nekateri izmed kandidatov plačujejo pred valuto, nekateri celo z 31 do 60-dnevno zamudo. Skupne plačilne navade kandidatov se v omenjenem obdobju v povprečju niso bistveno spreminjale, vendar so opazne razlike pri posameznih kandidatih. Šesterica preteklih finalistov izkazuje pozitiven trend izboljšanja plačilnih navad, preostalih dvanajst pa rahlo poslabšanje. Plačilne navade kandidatov je treba primerjati tudi z njihovimi dejavnostmi. Enajst kandidatov izkazuje boljše plačilne navade kot povprečje njihove dejavnosti, dva sta v povprečju dejavnosti, pet kandidatov plačuje slabše od svoje dejavnosti.

Celovito stanje finalistov skozi čas

Za oceno celovitega stanja določenega podjetja skozi čas smo uporabili Bonitete.si bonitetno oceno in spremljali, kako se spreminja v posameznih obdobjih. Finančni del bonitetne ocene temelji na kazalnikih, ki nam odkrijejo finančno in premoženjsko stanje podjetja ter tudi njegovo uspešnost. Dinamični del nam daje informacijo o tekočih dogodkih, povezanih s podjetjem, kot so morebitne blokade, naroki, nastopi postopkov (izbris, stečaj, prisilna poravnava in likvidacija) ter plačilnih navadah. Poleg bonitetne ocene je treba vedno pogledati tudi ozadje ocene in morebitna dogajanja v zvezi s podjetji, kot je ustanavljanje hčerinskih podjetij ali zadolževanje za dodatne investicije.

Podjetja Termo-Tehnika, Elektronček, GMT in Euro plus so imela v letih 2005 do 2007 konstantno najboljšo finančno oceno A. Poglejmo tudi njihove dejavnosti. V letu 2007 je imela "proizvodnja druge električne opreme", v katero sodi tudi Elektronček, največji delež podjetji z oceno A, kar 25,71 odstoten. V dejavnost podjetja Dat-Con "proizvodnja merilnih, kontrolnih, navigacijskih instrumentov" je bil delež podjetij z najvišjo finančno oceno A v letu 2006 še višji, kar 27,64 odstoten. Poudariti je treba, da je bilo v tej dejavnosti leta 2006 samo 123 subjektov. Najvišje število subjektov je imela v letu 2007 dejavnost finalistov Euro plus, Infotehne, Lea Lesca in Instrumentation technologies "drugo projektiranje", kar 10.164. V omenjeni dejavnosti je imelo 64,1 odstotka subjektov finančno oceno C ali višjo.

In zmagovalci ...

Zmagovalec izbora 2005 Engrotuš je v letu 2007 izboljšal bonitetno oceno iz B** na A**. S finančnega vidika to pomeni, da podjetje ni tvegano. Dve zvezdici od treh možnih je podjetje dobilo zaradi visokega števila narokov. Dat - Con iz Polzele, zmagovalec izbora 2006, je imel v obdobju 2005-2007 povprečno bonitetno oceno B***. Ponaša se tudi z zelo dobrimi plačilnimi navadami. Zmagovalec 2007, Elektronček, se v obdobju od 2005-2007 ponaša z najvišjo finančno oceno A.

Kljub visoki rasti prihodkov, zaposlenih in celotnega poslovnega okolja finalistov Gazel lahko rečemo, da z visoko rastjo ne prihaja tudi slabši bonitetni položaj. Gazele dokazujejo, da dolgi skoki čez ovire ne ogrožajo nujno njihovega zdravja.