Po besedah Kučana je upor Slovencev in boj partizanov vodila prvinska želja slovenskega človeka po svobodi, po pravici do življenja in po spoštovanju njegovega in narodovega dostojanstva. "Vodili so ga pravica in resnica, čast, zvestoba in ponos. Velike vrednote. Kadar so te vrednote teptane, ima človek pravico, pa tudi dolžnost, da se upre," je poudaril in dodal, da sta bila upor in boj etično dejanje.

Vse omenjene vrednote so bile po mnenju nekdanjega predsednika v oporo poznejšim rodovom, "da so kljub težavnemu življenju po vojni, obremenjenemu z vojnim in povojnim dogajanjem, zbrali moč, da obnovijo porušeno domovino in ji omogočijo razvojni zagon". "V oporo pa so nam bile tudi, ko smo ustvarjali demokratično suvereno državo. Z njo smo prestopili v nov čas, v čas svobodne in združujoče se Evrope. Ustvarili smo si priložnost, da delitve dedov in očetov dokončno postanejo preteklost," je dejal in ugotovil, da danes slovenska družba utripa drugače: "Zdi se, da prepogosto mimo teh vrednot ali celo z njihovim zanikanjem."

V oceni zdajšnjega družbenega dogajanja je Kučan poudaril, da bi bilo pošteno, če bi država priznala tudi težave, s katerimi se soočamo, in če bi iskala poti za združevanje moči, "zato da bi v interesu prijaznejšega življenja ljudi poizkušali te težave odpravljati. Posebej zdaj ob napovedujoči se recesiji in ob inflaciji, ki največ jemlje revnim in tistim, ki živijo od dela," je dejal in dodal, da ga skrbi odsotnost stalnega, širokega in spoštljivega socialnega dialoga. "Družba, ki ni trdno povezana ter solidarna, ni družba naših pričakovanj niti ni ukrojena za nove zahtevne izzive v soodvisnem in tekmovalnem svetu," je opozoril.

Na koncu je nekdanji predsednik pozval tudi k udeležbi na volitvah. Te so, kot je dejal, pomembne. "Potrebno je oditi na volišče in oddati svoj glas. Glas za spremembe. Za spremembe na boljše. In prevzeti svoj del odgovornosti za prihodnost Slovenije," je zaključil.