V Snagi se tega problema zavedajo, je povedal Valter Nemec, namestnik direktorja Snage, a dokler ni zgrajenega regijskega odlagališča (RCERO Ljubljana), nimajo ustrezne tehnologije, ki bi preprečevala uhajanje plinov, ki nastajajo pri razkrajanju organskih odpadkov. "Zaradi razgradnje odloženih komunalnih odpadkov na odlagališčih nastajajo neprijetne vonjave, ki niso zdravju škodljive. Vse odpadke, ki jih pripeljemo na deponijo, vsakodnevno prekrijemo s sanitarno prekrivko. To je plast inertnega materiala, ki preprečuje raznašanje posameznih delov odpadkov bodisi zaradi vetra ali ptic, hkrati pa nekoliko zadržuje tudi vonj. Na Odlagališču Barje uporabljamo vse razpoložljive možnosti za maksimalno izčrpavanje deponijskega plina. S črpanjem in sežiganjem deponijskega plina v plinskih motorjih zmanjšujemo neprijetne vonjave za skoraj polovico. Sistem, ki to omogoča, deluje zelo zanesljivo in brez izpadov, štiriindvajset ur na dan, vse dni v letu," pojasnjuje Nemec.

Plin zajemajo in uporabljajo za proizvodnjo električne energije, vendar je tehnično nemogoče preprečiti izhajanje tega plina v okolico. "Rešitve tega problema so možne na daljši rok, predvsem z ločenim zbiranjem organskih odpadkov in njihovo posebno predelavo, s predelavo odpadkov pred odlaganjem, kar bo mogoče zagotoviti v okviru RCERO Ljubljana. Ostal pa bo problem danes že odloženih organskih odpadkov, ki ga je mogoče rešiti s korektnim zapiranjem in tesnjenjem odlagalnih polj," je realen Nemec.

Zagotovo pa bi bil problem smradu manjši, če bi na deponiji odložili manj organsko razgradljivih odpadkov, ki jih pri ločenem zbiranju odpadkov še vedno zberejo premalo. Letos naj bi jih zbrali 9500 ton in jih odpeljali v predelavo v Koto. Po besedah Valterja Nemca dejansko prebivalci Ljubljane in okoliških občin, za katere Snaga odvaža smeti, pridelamo skoraj 40.000 ton bioloških odpadkov na leto. Podatek kaže, da smo pri ločenem zbiranju odpadkov še vedno izjemno nedosledni, na kar nas očitno vedno pogosteje opozarja tudi smrad z deponije.

V Snagi so naročili meritve, v obvestilu za javnost, ki so ga objavili tudi na svoji spletni strani, pa krajane prosijo, da jih za boljši uspeh teh meritev pokličejo na telefonsko številko 01/200-35-28.