Kot so zapisali, vlada podpira ponovno razpravo o izvajanju tega projekta v DZ, kajti "nabava in zagotovitev srednjih oklepnih kolesnih vozil 8x8 je najpomembnejši projekt v tem in prihodnjem srednjeročnem obdobju za zagotovitev načrtovanih vojaških zmogljivosti Slovenske vojske". Poleg tega je bil ta "projekt voden v skladu s predpisi, pregledno ter z upoštevanjem standardov za nabavo oborožitve in vojaške opreme, ki jih uveljavljajo članice Nata in EU".

Cilj izredne seje o patrijah, ki je sklicana na zahtevo vladajoče koalicije, je, da bi bili vsi osumljeni oprani vsake krivde, je na današnji seji odbora za notranjo politiko, ki naj bi se o temi izredne seje opredelil kot zainteresirano delovno telo, ocenil Miran Potrč. Barbara Žgajner Tavš pa je izredno sejo DZ označila za čisto farso.

"Celotno gradivo odbora bazira na časopisnih člankih iz obdobja 1996-2004. Najmlajše gradivo za izredno sejo je članek iz Mladine iz leta 2004," je dejala vodja poslanske skupine Lipa Žgajner Tavševa, ki se je ob tem vprašala, "ali vladna koalicija in vodstvo DZ s takim načinom izražata resnost v tej zelo resni zadevi".

Rudolf Petan (SDS) se je na te očitke o "zastarelosti" gradiva, na katerem temelji zahteva za sklic izredne seje, vprašal "ali ni celotna afera osnovana na nekem novinarskem komplotu v stilu afere Vič-Holmec". "Pričakoval bi, da boste zahtevali tudi dokument finske televizije, ki je osnova za celotno zgodbo. Če se pogovarjamo o tej zadevi, moramo dobiti tisti osnovni dokument, ki je sprožil tokratni Vič-Holmec. Od teh naših akterjev in finskega novinarja moramo zahtevati dokument, obtožbe so nastale na osnovi tega," je dejal Petan.

Cveta Zalokar Oražem (Zares) je gradivo za izredno sejo označila kot nevredno razprave. "Na člankih iz leta '96 in '97 ne moremo verodostojno razpravljati o poslu, ki teče od leta 2004 dalje. Večina teh zadev se tako odvija po letu 2006, večina zadev, ki bi jih morali obravnavati, pa šele nekaj dni," je ocenila.

Miran Potrč (SD) je že pred tem menil, da je "insinuacij in spreminjanja izjav v tem primeru toliko, da bi morali poslanci dobiti besedila pogodbe s Patrio ali vsaj protikorupcijske klavzule in vseh dopisovanj v tem primeru". Predlog ni dobil zadostne podpore med člani odbora, ki so sejo zaključili brez sklepov.

"Koristil bi nam sporazum o sodelovanju med slovenskimi in finskimi organi, poročilo posebne preiskovalne komisije pod vodstvom Brezigarjeve, korespondenca slovenskega tožilstva s finskim, dopisovanje ministra Erjavca s Patrio, zahteve, ki jih je na finsko TV poslal urad vlade za komuniciranje in kakšni so bili odgovori, pojasnila Janše o pogovorih s finskih predsednikom vlade in osnutek delnega poročila preiskovalne komisije, ki je bila ustanovljena za preiskovanje zlorab v zvezi s poslom s patrijami, vključno z izvedenskimi mnenji, ki so bila podlaga za poročilo, pa tudi besedilo protestnih not, ki jih je na Finsko poslalo ministrstvo za zunanje zadeve, in odgovori nanje," je predlagal Potrč.

Predsednik odbora Drago Koren (NSi) je na predlog pojasnil, da bi bilo tako gradivo tako obširno, da ga odbor do 12. ure, ko se je začela seja matičnega delovnega telesa v tem primeru - odbora za obrambo -, ne bi niti dobili, še manj pa v celoti obdelali. Potrčev predlog so člani odbora zavrnili s sedmimi glasovi proti petim.

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je v razpravi poudaril, da je pri odgovoru na depešo avstrijskega Interpola res prišlo do nerazumnega zamika, zato je tudi odrejen izredni nadzor nad delom slovenskega Interpola. Ob tem je izpostavil, da je bilo opozorilo za neodziv na depešo Interpola poslano ne le Sloveniji, temveč tudi Finski in Tajski.

Generalna državna tožilka Barbara Brezigar pa je članom odbora predstavila, kaj vse so na tožilstvu doslej naredili v tem primeru. Zavrnila je očitke o neaktivnosti slovenskih organov pregona. "Doslej državna tožilka, ki obravnava zadevo, ni imela ustreznih podlag, da bi vložila zahtevo pred preiskovalnega sodnika. V kolikor jih bo dobila, bo to tudi vložila," je poudarila Brezigarjeva. Ena stvar je ocena javnosti, da gre za korupcijo, drugo pa so dokazi, s katerimi razpolaga tožilstvo. Tožilka, ki vodi zadevo, se trudi zbrati zadostne dokaze, je še dodala.